Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Co jeśli nie zdam matury z jednego i dwóch przedmiotów? [2019, LICEUM, TECHNIKUM, USTNA, ROZSZERZONA]

04.07.2019 12:06

Co, jeśli nie zdam matury w 2019 roku? To pytanie zadaje sobie wielu uczniów, którym podczas pisania egzaminu dojrzałości potknęła się noga. Sprawdzamy, co zrobić jeśli jednak nie zdamy matury w liceum i technikum, z jednego i dwóch przedmiotów, a także matury ustnej i rozszerzonej. 

Co jeśli nie zdam matury z jednego i dwóch przedmiotów? [2019, LICEUM, TECHNIKUM, USTNA, ROZSZERZONA] fot. Karol Makurat/Polska Press/East News

Jeśli nie zdamy matury, nasza pierwsza rada brzmi – nie ma co zwieszać głowy, bo to nie koniec świata :) Nawet pomimo tego, że egzamin poszedł źle, wciąż pozostaje kilka opcji do wyboru. Sprawdzamy, co zrobić jeśli nie zdamy matury w liceum i techniku, z jednego i dwóch przedmiotów, a także ustnej i rozszerzonej. 

>> Wyniki matur 2019: jak sprawdzić? Kiedy będą? Jak się zalogować?

>> Wyniki MATUR 2019. CKE: Maturę zdało 80,5 proc. absolwentów

Co, jeśli nie zdam matury w liceum i technikum? [2019]

W przypadku, gdy w 2019 roku nie zdamy matury w liceum, wciąż pozostaje nam kilka możliwości do wyboru. Możemy podejść do egzaminu ponownie podczas matury poprawkowej, i jeszcze w tym roku składać dokumenty na dostępne kierunki studiów. Możemy też poprawić całą maturę już w następnym roku szkolnym.

Takie możliwości mają jednak jedynie ci uczniowie, którzy nie zdali matury z jednego przedmiotu.

Jeśli matury nie zdali uczniowie techników, którzy uzyskali wynik pozytywny podczas egzaminów zawodowych, mogą legitymować się wykształceniem wyższym średnim zawodowym i tytułem technika.

>> Matura poprawkowa 2019 - kiedy egzaminy poprawkowe i kto je pisze? [DATA]

Co jeśli nie zdam matury z jednego przedmiotu?

Jeśli w 2019 roku nie zdamy matury z jednego przedmiotu w części pisemnej i ustnej, możemy spróbować podnieść swój wynik w trakcie poprawki. Poniżej dokładne informacje o terminarzu matury poprawkowej 2019:

Matura 2019 - poprawka z części pisemnej:

  • 20 sierpnia (wtorek), o godzinie 9.00

Matura 2019 - poprawka z części ustnej (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne - prezentacja i wypowiedź - formuła od 2015):

  • 20-21 sierpnia (wtorek-środa)

>> Matura 2019 - WYNIKI ONLINE. Kiedy, gdzie i jak sprawdzić wyniki w internecie? [LOGOWANIE]

Co jeśli nie zdam matury z dwóch przedmiotów?

Jeśli nie zdamy matury z dwóch przedmiotów, możemy podejść do poprawkowej matury, jednak dopiero w następnym roku szkolnym. Obowiązkowo poprawiamy wówczas jedynie te przedmioty, których nie zdaliśmy za pierwszym razem. Możemy też podejść jeszcze raz do matury z innych przedmiotów, których nie zdaliśmy tak dobrze jak chcieliśmy. 

>> Wyniki matur 2019: jak sprawdzić? Kiedy będą? Jak się zalogować?

Co jeśli nie zdam matury ustnej z języka polskiego i angielskiego?

W przypadku, gdy nie zdamy matury ustnej z języka polskiego lub angielskiego (mowa o tylko jednym egzaminie) możemy podejść do matury poprawkowej. Oto terminy tej matury:

Matura 2019 - poprawka z części ustnej (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne - prezentacja i wypowiedź - formuła od 2015):

  • 20-21 sierpnia (wtorek-środa).

>> Progi punktowe na studia 2019: ile trzeba mieć na UW, UJ, PW?

Co jeśli nie zdam matury rozszerzonej? [POLSKI, ANGIELSKI]

W przypadku, gdy nie zdamy matury rozszerzonej.. nie dzieje się nic. Niekorzystny wynik z tego egzaminu nie wpływa bowiem na to, czy zdamy całą maturę. Jeśli jednak chcemy, możemy w późniejszych terminach poprawić nasz wynik.

>> Matura poprawkowa: termin. Kiedy wypada egzamin? Kiedy zdajemy maturę poprawkową w 2019?

RadioZET.pl/cke.gov.pl/PZ

Oceń