Zamknij

Co można znaleźć na plaży? Zęby gigantycznego prehistorycznego rekina

Redakcja
10.08.2018 18:36
Co można znaleźć na plaży? Zęby gigantycznego prehistorycznego rekina
fot. Warner Bros mat. prasowe

Nietypowe plażowe znalezisko bardzo ucieszyło poszukiwacza-amatora. Rekin, do którego należały zęby, był większy niż żyjący obecnie żarłacz biały!

Znalazł zęby rekina żyjącego 25 milionów lat temu

Philip Mullay jest poszukiwaczem-amatorem. Podczas spaceru po jednej z australijskich plaż jak zwykle szukał ukrytych skamieniałości. Jednak to, na co finalnie trafił, przerosło jego oczekiwania - znalazł zęby gigantycznego prehistorycznego rekina. Zdaniem badaczy ich rozmiar wskazuje na to, że były właściciel był większy niż żyjący obecnie żarłacz biały. Mógł osiągać nawet do 9 metrów długości. To kojarzy nam się tylko ze stworem z poniższego filmu - nie chcielibyśmy takiego spotkać na swojej drodze!

Zobacz także

Zobacz także

Znalezione zęby mierzą 7 cm

I należą do gatunku Carcharocles angustidens, który zamieszkiwał wody wokół Australii przed 25 milionami lat. Udało się to potwierdzić we współpracy z Museums Victoria, któremu poszukiwacz zgłosił niezwykłe znalezisko. To pierwsze tego typu odkrycie w Australii. "To odkrycie na skalę światową, gdyż dotychczas tylko trzykrotnie udało się znaleźć grupę zębów C. angustidens. Jest to pierwsze tego typu znalezisko w Australii" - komentował kurator muzealnego zbioru paleontologii kręgowców, Erich Fitzgerald.

rekiny
fot. Museums Victoria

To pierwsze tego typu odkrycie w Australii

Ponieważ zazwyczaj udaje się znaleźć tylko pojedyncze zęby, badacze postanowili przetestować swoje szczęście i rozszerzyć poszukiwania w miejscu, w którym Mullay znalazł zęby. Mężczyznę również zaproszono do wzięcia w nich udziału. Opłaciło się - łączna liczba znalezionych zębów to aż 40. Część z nich zidentyfikowano jako zęby należące do żyjącego obecnie gatunku, sześcioszpara szarego. Zdaniem Fitzgeralda to mogą być te zgubione podczas żerowania tych zwierząt na znalezionej padlinie po wymarłym gatunku. "Zapach krwi i rozkładającego się ciała musiał z daleka przyciągać padlinożerców" - stwierdził kurator.

The-Meg-fi
fot. Warner Bros. mat. prasowe

RadioZET.pl/źródło:CNET/AG

Zobacz także