Zamknij

Co pyli w marcu? Na co w tym miesiącu muszą uważać alergicy?

Redakcja
21.02.2019 15:19
Co pyli w marcu? Na co w tym miesiącu muszą uważać alergicy?
fot. PIXABAY

Co pyli w marcu? Alergicy w tym miesiącu muszą być czujni. W końcu to właśnie w marcu rozpoczyna się wiosna, a wraz z nią zaczynają pylić takie drzewa, jak olcha, topola, wierzba czy cis. Szczegółowe informacje na temat tego, co pyli w marcu 2019, można znaleźć poniżej.

Alergia - co pyli w marcu? Na co w tym miesiącu muszą uważać alergicy? Jakie drzewa i rośliny pylą w marcu? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje.

Co pyli w marcu i na co w tym miesiącu muszą uważać alergicy?

Informacji na temat tego, co pyli w marcu 2019, już na kilka dni przed rozpoczęciem się nowego miesiąca, szuka wielu alergików. Na początku wiosny najczęstszą przyczyną reakcji alergicznych są pyłki z takich drzew jak olcha, wierzba, topola oraz cis. To właśnie ich pyłki zaczynają pylić w marcu i skutecznie uprzykrzają życie alergikom. 

» Alergia na pyłki drzew i traw. Jak łagodzić objawy uczelnia na pyłki? «

Objawy alergii można łagodzić ogólnodostępnymi sposobami. Przykładowo można zażywać leki przeciwhistaminowe, używać delikatnych kropli do oczu, stosować chłodne okłady na oczy oraz dbać o drożność nosa.

Alergia - co pyli w marcu?

Jak już wspominaliśmy powyżej, w marcu pylą przede wszystkim takie drzewa, jak leszczyna, olcha, cis, topola, brzoza oraz wierzba. Jeśli chodzi o pyłki leszczyny, to u alergików wywołują one przede wszystkim pieczenie oczu oraz katar. Z kolei u osób, które uczulone są na pyłki olchy, objawy pojawiają się nagle. Są to przede wszystkim nieżyt nosa, tj. wodnista wydzielina, swędzenie i niedrożność nosa, kichanie oraz zaczerwienienie spojówek i łzawienie. Pyłki cisu natomiast zawierają toksynę alkaloid, który może podrażniać błony śluzowe gardła i nosa. 

Topola z kolei, choć zaczyna pylić już w lutym, to intensywność pylenia przypada na marzec. Roślina ta uczula jednak dość rzadko, dlatego najczęściej nie jest główną przyczyną kataru. Pyłki wierzby wbrew pozorom nie są częstym alergenem, ale osoby, które są na nią uczulone, muszą zrezygnować nie tylko z bazi w wazonie, ale i z miodów, bo wiele z nich zawiera wierzbowe pyłki. 

Więcej szczegółowych informacji na temat tego, co pyli w marcu i nie tylko, można znaleźć w linki poniżej.

» Kalendarz pylenia roślin, czyli podręcznik alergika. Kiedy pylą drzewa i trawy? «

RadioZET.pl/poradnikzdrowie.pl/JW