Zamknij

Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie

Redakcja
27.06.2018 16:01
Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie
fot. PIXABAY

Co to jest spalony w piłce nożnej? Na takie pytanie, z uwagi na zbliżający się mundial 2018, poszukuje odpowiedzi coraz więcej osób. Wyjaśniamy, czym jest spalony podczas meczu i w jakiej sytuacji może do niego dojść. Sprawdź proste wytłumaczenie!

Co oznacza spalony w piłce nożnej i kiedy może do niego dojść? Przedstawiamy proste wytłumaczenie.

» Wyjście z grupy MŚ 2018 - zasady. Od ilu punktów i co to oznacza? «

Spalony w piłce nożnej a pozycja spalona

Spalony na boisku to temat, który z uwagi na nadchodzące Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, jest coraz częściej poruszany. Odpowiedzi na temat tego, co oznacza spalony w piłce nożnej, poszukują przede wszystkim osoby, które na co dzień nie interesują się tym sportem, ale chcą oglądać pojedynek Polaków podczas mundialu, a odpowiednio wcześniej zaznajomić się ze wszystkimi przepisami obowiązującymi na boisku.

Na początku warto podkreślić, że spalony w piłce nożnej nie jest tym samym, co pozycja spalona. Wspomniana pozycja występuje w sytuacji, kiedy podczas podania piłki, zawodnik danej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej przeciwników niż piłka oraz bliżej niż przedostatni gracz drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji. Oznacza to, że w chwili podawania piłki zawodnik, do którego jest podawana, powinien mieć przed sobą minimum dwóch piłkarzy z drużyny przeciwnej.

» Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej? [KONSEKWENCJE] «

Co to jest spalony w piłce nożnej? Proste wytłumaczenie

Najprościej mówiąc, zawodnik, który w momencie dotknięcia albo zagrania piłki przez współpartnera przebywa na pozycji spalonej, może zostać ukarany jedynie wtedy, gdy w opinii sędziego bierze on aktywny udział w grze. Z kolei udział w meczu może wziąć m.in., poprzez zagranie lub przyjęcie piłki czy też przeszkadzanie konkurentowi. Natomiast piłkarz nie jest na pozycji spalonej, jeśli znajduje się na własnej połowie pola gry lub w tej samej odległości od linii bramkowej przeciwników, co przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej lub dwóch ostatnich zawodników drużyny przeciwnej. Ponadto gracz nie znajduje się na pozycji spalonej, gdy zawodnik zagrywający jest bliżej linii końcowej niż gracz, do którego skierowane jest zagranie.

Przypominamy, że za spalonego w piłce nożnej sędzia dyktuje rzut wolny dla przeciwnej drużyny z miejsca wykonania spalonego.

• To również może cię zainteresować:

» Mundial 2018: grupy «

» Mundial 2018: terminarz «

» VAR w piłce nożnej - na czym polega system i jak działa? «

RadioZET.pl/JW