Zamknij

Crazy Nauka: Psy opracowały język do komunikacji z ludźmi

Redakcja
30.07.2018 16:25
Crazy Nauka: Psy opracowały język do komunikacji z ludźmi
fot. Pixabay

Wyniki badań opisane przez Martę Alicję Trzeciak dowodzą, że psy pod pewnymi względami przewyższają nawet szympansy! Komunikują się z nami za pomocą wymyślonych przez siebie gestów.

Psy komunikują się z nami za pomocą abstrakcyjnych znaków

Według informacji portalu "Crazy Nauka" psy nie tylko rozumieją nas lepiej, niż myślimy, ale nawet wymyśliły swój własny system gestów, za pomocą których komunikują się z nami. Jak to możliwe? Jak tłumaczy autorka artykułu, przez długie lata ludzki język uważano za kompletnie oddzielny od systemu komunikacji zwierząt. Sytuacja zmieniła się dopiero w 2006 roku dzięki badaniom nad znakami-gestami, jakimi posługują się szympansy. "Znak jest jednym z trzech najważniejszych elementów języka (obok nadawcy oraz odbiorcy) i jeszcze do niedawna niechętnie przyznawano, że zwierzęta również mogą posługiwać się intencjonalnymi znakami. Znak wydawał się być bardzo ludzki, abstrakcyjny" - pisze lekarka weterynarii. Okazało się, że wykorzystywane przez szympansy gesty rzeczywiście mają charakter symboliczny, a zatem mają rzeczywiście znamiona znaków. Ludzie uczą się ich używać w wieku 9-12 miesięcy! O ile jednak naczelne są z nami blisko spokrewnione, o tyle takim gatunkom, jak psy, jeszcze długo odmawiano takiej umiejętności. Wszystko zmieniły badania z 2012 roku, kiedy to okazało się, że psy nie tylko również potrafią posługiwać się takimi gestami-znakami, ale w dodatku świetnie radzą sobie z odczytywaniem ludzkich gestów. Dla porównania szympansom sprawiało to ogromną trudność - dużo lepiej radziły sobie z gestami przedstawicieli własnego gatunku.

dog-1302364_1280
fot. Pixabay

Zobacz także

Psy potrafią odczytywać ludzkie gesty

To wyjątkowa umiejętność - aby zrozumieć ludzkie gesty, psy musiały wykształcić imponujący system komunikacji międzygatunkowej. Jak opisuje to Trzeciak? "Wyobraźmy sobie taką sytuację. Szympans Szymon ma ochotę na przekąskę, ale nie wie, pod którym odwróconym do góry dnem kubkiem ją ukryto. Wtedy naprzeciwko niego siada pani Krystyna (człowiek), która doskonale zdaje sobie sprawę z tego, gdzie jest łakoć, ponieważ sama go ukryła. Żeby ułatwić kompanowi zadanie będzie wskazywała palcem oraz wpatrywała się intensywnie we właściwy kubek. Czy Szymon zrozumie jej intencje? Co zaskakujące – okazuje się, że w większości przypadków – nie. I tutaj wkraczają psy. W takiej samej sytuacji stawiamy psa Wojtusia. Czy Wojtuś zrozumie gest Krystyny i domyśli się, gdzie jest smakołyk? Tak, Wojtuś się domyśli i to nie tylko wtedy, gdy pani Krystyna będzie wyraźnie wskazywała kubek palcem, ale również wtedy, gdy będzie intensywnie patrzyła na właściwy kubek. Co oznacza, że Wojtuś zrozumie nie tylko jej gest, ale nawet intencję jej spojrzenia" - pisze w materiale dla "Crazy Nauka" autorka. Jak podkreśla, psy nie tylko nauczyły się odczytywać ludzkie emocje z brzmienia naszego głosu, ale nawet...mimiki.

Zobacz także

Zobacz także

Psy wymyśliły 19 gestów specjalnie do komunikacji z ludźmi

Trzeciak przywołuje także wyniki najnowszych badań sprzed kilku dni, opublikowane na łamach periodyku naukowego "Animal Cognition". Wyodrębniono w nich 19 gestów, które psy wymyśliły, aby zakomunikować nam takie potrzeby jak np. wyjścia na spacer, czy głód. "Wśród skatalogowanych psich gestów znalazł się między innymi gest wepchnięcia nosa w ciało (nogę) człowieka (oznaczający „podrap mnie” lub „chcę jeść” – w zależności od kontekstu) albo gest podniesionej łapy, który w większości zaobserwowanych przypadków nakłaniał właściciela do otworzenia drzwi" - opisuje kilka przykładów autorka. Co więcej, gesty zostały wymyślone wyłącznie na potrzebę komunikacji z ludźmi. Po przeprowadzeniu ponad tysiąca niezależnych obserwacji jednoznacznie stwierdzono, że psy nie próbują za ich pomocą komunikować się z żadnym innym gatunkiem. Jesteśmy gotowi się założyć, że od teraz na swojego pupila będziecie patrzeć ze znacznie większym szacunkiem.

RadioZET.pl/źródło:CrazyNauka;AnimalCogition;IFLScience/AG

Zobacz także