Zamknij

Czas na zwrot towaru - ile dni ma klient na zwrot zakupionego towaru?

Karolina Piotrowska
29.11.2019 15:40
Czas na zwrot towaru - ile dni ma klient na zwrot zakupionego towaru?
fot. Shutterstock

Ile dni ma klient na zwrot towaru zakupionego przez internet i jaki jest czas na zwrot towaru do sklepu? Te pytania zadaje sobie wielu konsumentów, którzy często pod wpływem impulsu dokonują zakupu, a później chcą z niego zrezygnować. Jakie są prawa konsumenta w takiej sytuacji?

Czas na zwrot towaru - ile mamy dni, aby zwrócić produkt do sklepu? Ile jest dni na zwrot towaru do sklepu stacjonarnego? 

Ile jest dni na zwrot towaru do sklepu stacjonarnego?

W przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym sytuacja zależy od miejsca, w którym nabyliśmy dany produkt. Przyjęcie przez sprzedawcę zwrotu niewadliwego towaru kupionego w sklepie stacjonarnym jest tylko i wyłącznie przejawem jego dobrej woli. 

Na szczęście w wielu popularnych sklepach i tzw. "sieciówkach" odzieżowych (typu H&M, Zara) można zwrócić towar zakupiony w sklepie stacjonarnym nawet w ciągu 30 dni od daty zakupu. Ponadto sprzedawca może (ale nie musi) przewidzieć w regulaminie sklepu stacjonarnego ewentualność zwrotu towaru przez kupującego pod określonymi warunkami (np. tylko z paragonem zakupu i oryginalnymi metkami, w stanie nienaruszonym). Taka praktyka wynika najczęściej z polityki konkretnego przedsiębiorcy, a nie z przepisów prawa.

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli towar ma wadę - wtedy zwrot towaru może być dokonany pod pewnymi warunkami w ramach reklamacji złożonej na zasadach rękojmi

» Black Friday 2018: promocje kuszą. Jak nie dać się oszukać?

Czas na zwrot towaru zakupionego przez internet

Wyjątek stanowi sytuacja, w której towar został kupiony poza lokalem przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu organizowanego w hotelu) lub na odległość (np. w sklepie internetowym). Konsument ma wtedy prawo do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni i obowiązek zwrotu towaru w ciągu kolejnych 14 dni. Wiele sklepów internetowych wydłuża ten czas i często klient ma prawo zwrócić towar zakupiony przez internet nawet w ciągu 30, 60 czy 90 dni od daty zakupu.

Przed dokonaniem zakupu w sklepie stacjonarnym warto dopytać sprzedawcę, czy w tym miejscu są przyjmowane zwroty zakupionych produktów i jaki jest czas na zwrot zakupionego towaru. Unikniemy dzięki temu wielu nieprzyjemnych sytuacji, nerwów i stresu, kiedy okaże się, że dany produkt nie jest nam potrzebny i chcielibyśmy go zwrócić. W przypadku zakupów przez internet, warto także upewnić się, kto ponosi koszty wysyłki zwracanego towaru oraz zapoznać się ze szczegółowymi warunkami zwrotów.

Czas na zwrot towaru - ile dni ma klient na zwrot zakupionego towaru? [PRAWA KONSUMENTA]
fot. prawakonsumenta.uokik.gov.pl

RadioZET.pl/prawakonsumenta.uokik.gov.pl/KP