Zamknij

Czy 16 maja 2021 jest niedziela handlowa? Sklepy otwarte 16.05.2021 [BIEDRONKA, LIDL, ŻABKA]

11.05.2021 15:24
Czy 16 maja 2021 jest niedziela handlowa? Sklepy otwarte 16.05.2021 [BIEDRONKA, LIDL, ŻABKA]
fot. SHUTTERSTOCK

Czy 16 maja 2021 jest niedziela handlowa? Informacji na ten temat szuka wiele osób, a szczególnie wszyscy ci, którzy planowali zrobić większe zakupy spożywcze w najbliższy weekend i już teraz zastanawiają, czy będzie to możliwe. Przedstawiamy szczegóły oraz sprawdzamy, jakie sklepy będą otwarte w niedzielę, 16 maja 2021 roku.

16 maja 2021 - niedziela handlowa czy nie? Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą czynne? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, czy 16 maja jest niedziela handlowa 2021 i czy otwarte będą takie sklepy jak Biedronka, Lidl, Auchan, Kaufland, Tesco, Żabka, Globi, Lewiatan itp.

Czy 16 maja 2021 jest niedziela handlowa? Sklepy otwarte 16.05.2021

Informacje na temat tego, czy 16 maja 2021 jest niedziela handlowa, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, nie każdy w końcu wie, w które niedziele obowiązuje zakaz handlu, a w które sklepy są normalnie czynne.

W maju nie wypada żadna niedziela, kiedy mogą być otwarte sklepy. Oznacza to, że wszystkie niedziele w tym miesiącu, także 16 maja 2021, są niedzielami niehandlowymi. W tym terminie nieczynne będą supermarkety (m.in. Biedronka, Lidl, Tesco, Auchan, Carrefour, Netto, Kaufland), galerie handlowe, drogerie oraz pozostałe punkty usługowe.

Niedziele handlowe 2021 - KALENDARZ, DATY: kiedy sklepy czynne w niedzielę? [LISTA]

Sklepy otwarte w niedzielę 16 maja 2021 - Biedronka, Lidl, Tesco, Żabka

Jak już wspominaliśmy, sklepy w niedzielę 16 maja 2021 będą zamknięte. Nie oznacza to jednak, że w ten dzień nieczynne będą wszystkie placówki. W niedzielę z zakazem handlu otwarte mogą być m.in.: sklepiki osiedlowe, Żabka, Lewiatan, Freshmarket oraz Globi. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia sklepu podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sprzedawcy.

Dodatkowo ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedzielę niehandlową otwarte mogą być m.in. lodziarnie, cukiernie, piekarnie, sklepy z pamiątkami czy kwiaciarnie. Czynne mogą być także placówki pocztowe oraz sklepy na dworcach (w zakresie bezpośredniej obsługi podróżnych).

Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z zapisami tylko pierwsza i ostatnia niedziela w każdym miesiącu była handlowa. Po raz pierwszy sklepy zostały zamknięte 11 marca.

W kolejnych latach pojawiły się większe ograniczenia. W 2019 roku niedziele handlowe wypadały tylko w ostatnią niedzielę w miesiącu i w dodatkowe dni przed świętami. Od 2020 roku handel obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Z kolei w 2021 wypadnie siedem niedziel handlowych - w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl