Zamknij

Czy Komunie 2020 się odbędą, czy zostaną odwołane przez koronawirusa?

Jolanta Waligóra
20.05.2020 13:28
Czy Komunie 2020 się odbędą, czy zostaną odwołane przez koronawirusa?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy Pierwsze Komunie Święte w 2020 roku zostaną odwołane? Temat ten, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie, jest coraz częściej poruszany w szczególności przez wszystkie dzieci, które w tym roku mają mieć Komunie oraz przez ich rodziców. Szczegółowe informacje na temat tego, czy Komunie 2020 odbędą się w maju, można znaleźć poniżej.

Czy Komunie w maju 2020 się odbędą? Czy zostaną odwołane przez koronawirusa? Czy zostaną przesunięte na inny termin? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy Komunie 2020 zostaną odwołane przez koronawirusa, czy się odbędą.

Czy Komunie 2020 zostaną odwołane przez koronawirusa?

Informacje na temat tego, czy Komunie odbędą się w maju 2020, szczególnie interesują wiele osób, a przede wszystkim wszystkie dzieci, które w tym roku mają mieć swoją Pierwszą Komunię Świętą oraz ich rodziców. Dyskusja na ten temat pojawia się oczywiście z uwagi na fakt trwającej pandemii koronawirusa zarówno w Polsce, jak i na świecie, a wraz z nią odwołaniu większości wydarzeń oraz zgromadzeń powyżej 50 osób.

Komunie 2020 - kiedy odbędą się Pierwsze Komunie Święte? [NOWE TERMINY]

Do czasu ustania epidemii należy odwołać wszystkie I Komunie Święte. Potem o ich terminie niech indywidualnie decydują rodzice - zalecił metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Dodał także, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.

Chrzest Święty - czy może się odbyć, czy trzeba odwołać chrzciny z powodu koronawirusa?

Pierwsze Komunie Święte 2020 - czy odbędą się w maju? [KORONAWIRUS]

Na temat tego, czy panująca pandemia koronawirusa w Polsce może sprawić, że Pierwsze Komunie Święte 2020 zostaną przesunięte na inny termin, wypowiedział się ks. Tomasz Nowak (rzecznik diecezji rzeszowskiej) w rozmowie z portalem Nowiny24.

Uroczystości I Komunii Świętych oraz liturgie z udzielaniem sakramentu bierzmowania młodzieży będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół. Wówczas też zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram tych celebracji. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, czy to będzie w zaplanowanych terminach, czy trzeba będzie wyznaczyć nowe - zdradził ksiądz w rozmowie z serwisem.

Koronawirus - SZKOŁA: do kiedy szkoły są zamknięte i nie będę odbywać się lekcje? [DATA]

Przypomnijmy, że terminy Komunii uzależnione są od indywidualnych ustaleń danej parafii. Informacje na ten temat ogłaszane są zazwyczaj pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczane w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii. 

Najczęściej jednak Komunie rozpoczynają się w pierwszą niedzielę maja. Niektóre parafie jednak odbiegają od tej zasady i okres komunijny rozpoczynają już pod koniec kwietnia.

RadioZET.pl/TVP.Info.p/JW