Zamknij

Czy asteroida Bennu zagraża Ziemi? NASA już przygotowała plan awaryjny!

Redakcja
06.08.2018 15:20
Czy asteroida Bennu zagraża Ziemi? NASA już przygotowała plan awaryjny!
fot. NASA misja: OSIRIS-Rex mat. prasowe

Jeśli prognozy naukowców się sprawdzą, asteroida Bennu miałaby uderzyć w Ziemię 25 września 2135 roku. NASA chce temu zapobiec.

Czy asteroida Bennu uderzy w Ziemię?

Według naukowców niestety jednak jest taka szansa, choć jej współczynnik NASA oszacowało na 1:2700. Nawet takie prawdopodobieństwo nie oznacza jednak, że Agencja bezczynnie przygląda się rozwojowi sytuacji. Już w 2016 roku w kierunku asteroidy wysłano misję OSIRIS-Rex, która dotrze do celu za około 2 lata. NASA chce przede wszystkim zbadać grunt asteroidy. Ziemia znajduje się na jej pasie kolizyjnym, powstał zatem awaryjny plan, jak zapobiec katastrofie.

Zobacz także

Zobacz także

NASA chce zniszczyć asteroidę dzięki zastosowaniu energii atomowej

Jeśli zagrożenie ze strony Bennu okaże się zbyt poważne, NASA chce zniszczyć asteroidę dzięki zastosowaniu energii atomowej. Plan, nazwany HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response), zakłada najpierw wysłanie w kierunku planetoidy ważącego 9 ton statku kosmicznego, który miałby spróbować zmienić tor jej lotu. Jeśli to rozwiązanie by zawiodło, sprawę załatwiłyby ładunki jądrowe. Razem z NASA nad doprecyzowaniem szczegółów awaryjnego planu pracuje też Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Asteroida Bennu może zagrozić ludzkości

Jeśli asteroida uderzy w Ziemię, wywoła ogromną falę uderzeniową, zdolną zabić nawet do 60% ludzkości. Jeszcze gorzej, jeśli trafi w któryś z oceanów. Powstałoby wtedy wystarczająco potężne tsunami, aby zginęli wszyscy mieszkańcy naszej planety. Bennu jest ogromna – jej waga wynosi ponad 77 miliardów ton. Asteroidę o średnicy 500 m odkryto po raz pierwszy już w 1999 roku. Kosmiczna skała na każde pełne okrążenie Słońca potrzebuje 436 dni, co oznacza, że każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o około 300 tys. kilometrów.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także