Zamknij

Czy będzie zmiana czasu w Polsce 2018 na zimowy? Jest przełomowe orzeczenie KE

Redakcja
26.10.2018 15:12
Czy będzie zmiana czasu z letniego na zimowy w 2017 roku?
fot. pixabay.com

Zmiana czasu 2018 - kiedy ostatni raz? Zwykle czas zmienialiśmy dwa razy w roku - jesienią na zimowy i wiosną na letni. 31 sierpnia 2018 Komisja Europejska powtórnie pochyliła się na tematem zmian czasu. Komisja Europejska podjęła przełomową decyzję.

Zmiana czasu w Polsce na zimowy w 2019 już nie nastąpi! Niedawno pojawiły się propozycje, by raz na zawsze skończyć z tym przestarzałym systemem. Choć debatowano o tym jeszcze na początku roku, i w marcu jak zwykle zmienialiśmy czas, to po ostatnich obradach Komisji Europejskiej zmieni się wiele. To prawdopodobnie koniec ze zmianami czasu!

» Zmiana czasu na zimowy 2018 - o której godzinie przestawiamy zegarki? «

Koniec ze zmianą czasu!

Według zasady zmiana czasu na zimowy w 2018 powinna nastąpić 29 października. Co roku pojawiali się przeciwnicy takiego rozwiązania, przedstawiając wiele argumentów, m.in. względy zdrowotne czy kłopoty w transporcie publicznym w momencie zmiany czasu. W tym roku w sejmie pojawił się projekt ustawy, który miałby zlikwidować zmiany czasu w ciągu roku. Według PSL obowiązująca obecnie dwukrotna zmiana czasu w ciągu roku nie przynosi żadnych pozytywnych efektów i źle wpływa na zdrowie i samopoczucie obywateli. Po zmianie czasu często pojawiają się kłopoty ze snem i koncentracją.

Teraz nad problemem zmian czasu pochyliła się Komisja Europejska, która na posiedzeniu 31 sierpnia orzekła, że należy zakończyć z przestarzałym procederem. Ponad 80 procent osób, który wzięły udział w ankiecie na temat zmian czasu, wykazało się za ich zniesieniem.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że 4,6 mln Europejczyków wzięło udział w konsultacjach publicznych. Rezultat tych konsultacji jest bardzo jasny 84 proc. z nich chce zniesienia zmiany czasu. Polityczna decyzja została podjęta, trzeba się wsłuchiwać w głos Europejczyków - powiedział na konferencji prasowej rzecznik KE Alexander Winterstein.

Zmiana czasu na zimowy w 2018 roku będzie jeszcze obowiązywać, ponieważ decyzja Komisji Europejskiej nie zdąży jeszcze wejść w życie. Pod koniec października wszyscy znów będziemy musieli przestawić zegarki, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to już ostatnia zmiana czasu.

» Zmiana czasu na zimowy 2018 - kiedy przestawiamy zegarki i w którą stronę?

Zmiana czasu zniesiona

Póki co, nie znane są jeszcze szczegóły na temat zniesienia zmian czasu. Wiadomo, że wkrótce KE przedstawić ma propozycję dyrektywy dotyczącej czasu letniego, która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich UE.

Zmiany czasu w Polsce

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

»  Pogoda na jesień 2018 - październik, listopad: jaka będzie jesień w tym roku?

RadioZET.pl/KP/SA