Zamknij

Czy można iść na cmentarz i czy cmentarze są otwarte? [KORONAWIRUS]

Jolanta Waligóra
24.04.2020 09:07
Czy można iść na cmentarz i czy cmentarze są otwarte? [KORONAWIRUS]
fot. PIXABAY

Czy cmentarze są zamknięte, czy otwarte oraz czy można iść na cmentarz? Informacji na ten temat w związku z panującą pandemią koronawirusa w Polsce i na świecie poszukuje coraz więcej osób, a przede wszystkim ci, którzy chcieli zapalić znicz na grobie bliskiej osoby, ale nie wiedzą, czy nie jest to karalne. Szczegółowe informacje dotyczące tego, czy można iść na cmentarz, zamieszczamy poniżej.

Czy cmentarze są otwarte, czy zamknięte w Polsce? Czy można iść na cmentarz? Czy za przebywanie na cmentarzu grozi mandat? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy cmentarze są zamknięte i czy można iść zapalić znicz na grobie bliskiej osoby.

Cmentarze - zamknięte czy otwarte przez koronawirusa?

Wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, czy cmentarze są zamknięte, czy otwarte. Temat ten interesuje szczególnie te osoby, które chciały wybrać się na cmentarz w swoim mieście i zapalić znicz na grobie bliskiej osoby. Wątpliwości w tej sprawie wynikają oczywiście z faktu panującej pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

Jak informuje portal Bezprawnik.pl, Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie na początku miesiąca poinformował, że w związku ze stanem epidemii wszystkie główne cmentarze w Warszawie zostaną zamknięte do dnia 11 kwietnia 2020. Zakaz wejścia nie dotyczył jedynie osób uczestniczących w pogrzebach. Po tym terminie jednak cmentarze zostały otwarte.

Aktualnie - po wprowadzeniu pierwszych złagodzeń restrykcji - wszystkie cmentarze w naszym kraju są otwarte.

Czy można iść na cmentarz?

Mieszkańcy wielu miast zastanawiają się także, czy można iść na cmentarz. Otóż jak czytamy na portalu prawo.gazetaprawna.pl, jeśli nekropolia jest otwarta, to każdy ma prawo się poruszać na jej terenie. Wystawienie mandatu w takiej sytuacji nie jest możliwe. 

Warto jednak pamiętać, że najlepiej jest zostać w domu i - jeśli nie jest to konieczne - nigdzie nie wychodzić. W czasie pandemii warto zatem pomyśleć o modlitwie za zmarłych z domu, a na wizyty na cmentarzach i na zapalenie symbolicznego znicza z pewnością jeszcze będzie czas. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyjście na cmentarz, to pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości oraz o obowiązku zasłaniania nosa i ust.

RadioZET.pl/JW