Zamknij

Czy można pić alkohol w Wigilię oraz jeść mięso po wigilijnej kolacji? [24 GRUDNIA]

04.12.2020 15:56
Czy można pić alkohol w Wigilię i po kolacji wigilijnej lub jeść mięso w święta?
fot. Shutterstock

Według tradycji w Polsce podczas Wigilii obowiązuje post, a jednak wiele osób zastanawia się, czy tego dnia można pić alkohol i jeść mięso po kolacji wigilijnej. Sprawdzamy, jakie są nakazy i zasady obowiązujące 24 grudnia podczas wieczerzy wigilijnej.

Czy można pić alkohol i jeść mięso w Wigilię i po kolacji wigilijnej? Wiele osób zastanawia się, czy post w Wigilię w Polsce jest nakazany przez Kościół czy nie. Sprawdzamy, czy alkohol i mięso na wigilijnym stole są dopuszczalne czy nie.

Tradycje bożonarodzeniowe - zwyczaje świąteczne i wigilijne w Polsce

Czy można pić alkohol w Wigilię?

Choć nie ma oficjalnego zakazu ze strony Kościoła, tradycja w Polsce nakazuje post w Wigilię. Oznacza to, że nie można pić alkoholu nawet po kolacji wigilijnej. Księża co roku przypominają, żeby przy wieczerzy wigilijnej nie spożywać żadnego alkoholu. W przypadku kolejnych dni, czyli I i II dnia Świąt, spożywanie alkoholu nie jest źle widziane ani naganne. Należy jednak pamiętać o umiarze.

Czy po kolacji wigilijnej można jeść mięso?

Post w Wigilię to kwestia nie do końca jasna dla wszystkich. Świętowanie Wigilii oraz tradycyjny post 24 grudnia nie jest wspólny w przypadku różnych wyznań - przykładowo protestanci nie zachowali specjalnych przepisów dotyczących tego, czy w Wigilię można jeść mięso, a chrześcijan prawosławnych tego dnia obowiązuje ścisły post do kolacji wigilijnej. Z kolei w Kościele katolickim obowiązek postu zniesiono w 1983 roku, choć w Polsce episkopat podtrzymywał post wigilijny specjalnym dokumentem aż do 2003. Od tego czasu post w Wigilię jest jedynie zalecany. 

12 potraw wigilijnych: symbolika i lista tradycyjnych potraw na Wigilię

W I i II dzień świąt post już nie obowiązuje. Boże Narodzenie jest to jednak święto nakazane. Oznacza to, że wierni są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.

RadioZET.pl