Zamknij

Czy można planować wakacje w Polsce i za granicą pomimo pandemii koronawirusa?

09.06.2020 09:15
Czy można planować wakacje w Polsce i za granicą pomimo pandemii koronawirusa?
fot. Shutterstock

Sytuacja na świecie, jeśli chodzi o podróże, wciąż nie jest ustabilizowana z powodu ciągłego rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ponieważ zbliżają się wakacje i miesiące letnie, już teraz wiele osób zastanawia się, czy będzie można gdzieś wyjechać i czy można planować wakacje w Polsce i za granicą pomimo pandemii koronawirusa. Sprawdzamy informacje na ten temat.

Czy można planować wakacje w Polsce i za granicą pomimo pandemii koronawirusa? Sprawdzamy informacje szczególnie dla tych osób, które planowały wyjazdy i urlopy za granicą w drugiej połowie 2020 roku.

Etapy odmrażania gospodarki. Jak będzie przebiegał proces znoszenia obostrzeń? [KORONAWIRUS]

Czy można planować wakacje za granicą pomimo pandemii koronawirusa?

W związku z tym, że nikt nie jest w stanie podać dokładnej daty, kiedy sytuacja na świecie się uspokoi, ciężko jest w tym momencie określić, kiedy znów będzie można podróżować i czy można już planować wakacje za granicą pomimo pandemii koronawirusa. 

Jak na razie w wielu państwach granice są zamknięte, a loty pasażerskie odwołane. Nie wiadomo jeszcze, do kiedy potrwają ograniczenia w przemieszczaniu się. W internecie można spotkać wiele głosów, że koronawirus zacznie ustępować w okolicach połowy maja lub w czerwcu i to właśnie od tego momentu znów będzie można przekraczać granice. Jak na razie jednak są to tylko przypuszczenia, a dokładna data nie jest znana.

Kiedy znów będzie można podróżować i do kiedy zamknięte granice?

Wakacje w Polsce - czy można planować wyjazd pomimo epidemii? [KORONAWIRUS]

Sytuacja w naszym kraju wygląda jednak inaczej. Od poniedziałku, 4 maja 2020 roku otwarte zostały hotele i miejsca noclegowe z ograniczeniem działalności funkcjonujących w nich restauracji, miejsc rekreacyjnych, siłowni i basenów. Od 6 czerwca 2020 roku zostały również zniesione ograniczenia dotyczące miejsc rekreacyjnych - siłowni, basenów i innych. Oznacza to, że można planować wyjazd i wakacje w Polsce, jednak wciąż należy pamiętać o wszelkich środkach bezpieczeństwa.

Kiedy będzie można latać samolotem i od kiedy można latać po Polsce? [DATY]

Do początku czerwca w hotelach i miejscach noclegowych obowiązywały liczne ograniczenia i restrykcje. W pokoju mogły zostać zameldowanie maksymalnie 2 osoby (nie dotyczyło to rodzin z dziećmi), a pokoje były sprzątanie tylko na życzenie gości. Nadal jednak musi być zachowana odpowiednia odległość na recepcji i ograniczona liczba gości w recepcji. Skrócony został także proces meldunkowy. Część hoteli jednak nadal pozostaje zamknięta.

Od 4 maja otwarte zostały również instytucje kultury: biblioteki, galerie sztuki i muzea, jednak decyzja należy do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem. Przywrócona została rehabilitacja, ale zmiana nie dotyczyła np. salonów masażu. Przywrócono działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, jednak nadal obowiązuje limit klientów. Dotyczy to zarówno poszczególnych sklepów, jak również całej galerii handlowej.

RadioZET.pl/KP