Zamknij

Czy nauczyciele będą mieli zapłacone za strajk? Czy nauczyciele otrzymają pensję za strajk?

Paweł Żurek
16.04.2019 13:27
Czy nauczyciele będą mieli zapłacone za strajk? Czy nauczyciele otrzymają pensję za strajk?
fot. pixabay.com

Czy nauczyciele będą mieli zapłacone za strajk? Czy nauczyciele otrzymają pensję za strajk? Czy nauczyciele dostaną wypłatę za strajk? Od 8 kwietnia w kilkuset szkołach w całej Polsce nie odbywają się lekcje. To konsekwencja strajku nauczycieli, wywołanego przez ZNP. Sprawdzamy, czy protestujący pedagodzy otrzymają wynagrodzenie za okres wstrzymywania się od obowiązków.

Czy nauczyciele będą mieli zapłacone za strajk? Czy nauczyciele otrzymają pensję za strajk? Sprawdzamy, czy nauczyciele otrzymają wypłatę za czas strajku.

>> Strajk nauczycieli 2019: postulaty. Jakie są postulaty ZNP? Jakie były propozycje rządu?

>> Ile zarabiają nauczyciele? Zarobki nauczycieli w Polsce w 2019 roku [KWOTA NETTO]

Czy nauczyciele będą mieli zapłacone za strajk?

Pytania o to, czy nauczyciele otrzymają wynagrodzenie za strajk padają od początku protestu, czyli 8 kwietnia 2019 roku. Wątpliwości tej sprawie mieli m.in. burmistrzowie i wójtowie wielu gmin, w których odbywał się protest. Do Regionalnej Izby Obrachunkowej trafiły pisma, w których samorządowcy prosili o wyjaśnienie sprawy wynagrodzeń. RIO odpowiedziało m.in. na pytanie pytanie burmistrza Myślenic, który chciał dowiedzieć się czy ma wypłacać pensje strajkującym nauczycielom.

Odpowiedź Izby wyjaśnia te wątpliwości.

>> Strajk nauczycieli. Resort finansów ostrzega przed wypłatą pensji protestującym

>> Sławomir Broniarz: kim jest inicjator strajku nauczycieli? [ ZNP, ŻYCIORYS, WIEK, RODZINA, ZAROBKI]

Czy nauczyciele otrzymają pensję za strajk?

Nauczyciele nie otrzymają pensji zasadniczej za strajk, a pracodawca pokryje jedynie m.in. ubezpieczenie protestujących: Jak poinformowała RIO, za udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych, a w okresie protestu pracownik zachowuje prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnienia ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

>> Strajk nauczycieli: jak wziąć urlop? Kto może dostać wolne? Co zrobić z dziećmi w trakcie strajku nauczycieli?

Zagłosuj

Czy nauczyciele powinni otrzymać wynagrodzenie za okres strajku?

Liczba głosów:

Czy nauczyciele dostaną wypłatę za strajk nauczycieli?

Według opinii RIO, ustawa jednoznacznie stwierdza, że samorządy nie mogą wypłacać wynagrodzenia nauczycielom, którzy uczestniczyli w strajku.

Czy wakacje 2019 będą skrócone przez strajk nauczycieli? [WYJAŚNIENIE]

Samorządy, które zdecydowałyby się na wypłacanie strajkującym pensji z obejściem obowiązujących odpowiedzą za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, co wiąże się z odpowiedzialnością karną.

Do kiedy potrwa strajk nauczycieli? Strajk nauczycieli: kiedy koniec?

RadioZET.pl/PZ