Czy religia wlicza się do średniej ocen? Sprawdzamy

13.06.2018 10:21

Czy ocena z religii wlicza się do średniej 2018 w gimnazjum, liceum i technikum? Na to pytanie, z uwagi na zbliżające się zakończenie roku szkolnego, szuka odpowiedzi wielu uczniów. Sprawdzamy, czy religia wlicza się do czerwonego paska.

Czy religia wlicza się do średniej ocen? Sprawdzamy fot. Karolina Misztal/REPORTER/EASTNEWS

Czy religia wlicza się do średniej ocen?

Tradycyjnie przed zakończeniem roku szkolnego 2018, wielu uczniów zaczyna zastanawiać się, czy ocena z religii wlicza się do średniej. Tematem tym szczególnie zainteresowane są osoby, które starają się o czerwony pasek bądź takie, które mogą mieć problem ze zdaniem do następnej klasy. Jak wyjaśnia Ministerstwo Edukacji Narodowej, religia wlicza się do średniej 2018, zarówno w gimnazjum, liceum, jak i technikum. Oznacza to, że ocena z tego przedmiotu znajdzie się na świadectwie szkolnym.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku oceny z etyki, która tak jak religia, wlicza się do średniej. 

Sposób wpisywania ocen z religii i etyki na świadectwo szkolne przedstawia się następująco:

- jeśli uczeń nie uczęszczał na religię/etykę, wpisuje się poziomą kreskę,

- jeśli uczeń uczęszczał na jedne z zajęć, wpisuje się ocenę z religii lub z etyki (bez wskazywania, z jakich zajęć jest to ocena),

- jeśli uczeń uczęszczał na religię i etykę, wpisuje się dwie oceny.

» Świadectwo z paskiem: od jakiej średniej można uzyskać czerwony pasek?

Czy religia jest obowiązkowa?

Religia, podobnie jak etyka, nie jest przedmiotem obowiązkowym. Uczeń może uczęszczać na zajęcia, ale nie musi. Obowiązuje tu zasada dobrowolnego wyboru. Aby wychowanek mógł jednak uczęszczać na zajęcia, rodzic lub opiekun prawny powinien złożyć pisemne oświadczenie w tej sprawie. Deklarację można wycofać w każdej chwili, odpowiednio wcześniej powiadamiając o tym szkołę.

Jednak jak już wspominaliśmy powyżej, uczeń, który zdecyduje się uczęszczać na wybrane przedmioty, powinien pamiętać, że ocena z etyki i religii wlicza się do średniej.

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi