Zamknij

Czy studniówka to impreza szkolna, czy jest obowiązkowa i trzeba na nią iść?

Karolina Piotrowska
07.01.2020 15:41
Czy studniówka to impreza szkolna, czy jest obowiązkowa i trzeba na nią iść?
fot. Shutterstock

Co roku z początkiem stycznia w wielu szkołach rozpoczynają się bale maturalne. W związku z tym często wśród uczniów i rodziców pojawiają się pytania, m.in. czy studniówka to impreza szkolna, czy jest obowiązkowa i czy trzeba iść na studniówkę. W poniższym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

Czy studniówka to impreza szkolna, czy jest obowiązkowa i trzeba na nią iść? Kto bierze udział w studniówce? Sprawdzamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i zbieramy ważne dla uczniów i rodziców informacje dotyczące balu maturalnego.

Czy studniówka to impreza szkolna?

Wśród uczniów i rodziców mogą zrodzić się pytania, czy studniówka jest uznawana za imprezę szkolną oraz czy wychowawca ma obowiązek pozostawać na niej do końca. W świetle przepisów prawa oświatowego studniówka to jest impreza szkolna, nawet jeśli organizowana jest poza terenem szkoły. Za jej bezpieczeństwo odpowiada szkoła.

Studniówka - SUKIENKI: najnowsze trendy, moda, kolory w 2020 [INSPIRACJE]

Przepisy Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (DzU z 2003 r. nr 6, poz. 69, z późn. zm.) obligują dyrektora szkoły do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole lub placówce, a także bezpiecznych i higienicznych warunków uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek.

Bale maturalne często organizowane są przez rady rodziców. Nie zwalnia to jednak nauczycieli z obowiązku pełnienia nadzoru nad przebiegiem studniówki bez względu na to, czy odbywa się ona na terenie szkoły, czy poza nią. Przepisy Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) zobowiązują do współpracy wszystkie organy szkoły, w tym dyrektora i radę rodziców.

Studniówka 2020 - czy jest obowiązkowa i trzeba na nią iść?

Choć studniówka jest imprezą szkolną, wszelkie opłaty za zorganizowanie jej najczęściej w całości pokrywają uczniowie. Udział w studniówce nie jest jednak obowiązkowy. Jeśli w danej placówce jest organizowany bal maturalny, najczęściej na kilka miesięcy wcześniej zbierane są wstępne listy uczniów, którzy są zainteresowani pójściem na studniówkę i wtedy można zadeklarować również swój udział.

Studniówki zwykle odbywają się w styczniu lub w lutym. W balu udział biorą uczniowie klas maturalnych z osobami towarzyszącymi oraz z zaproszonymi przez nich nauczycielami, którzy uczyli ich przez okres szkoły średniej. Zazwyczaj obowiązują stroje wieczorowe. Pierwszym tańcem jest polonez, który tańczą maturzyści z zaproszonymi osobami towarzyszącymi oraz niekiedy nauczycielami.

RadioZET.pl/oswiataiprawo.pl/KP