Czy trzeba rozliczać PIT za 2018 rok w 2019 roku? [USŁUGA TWÓJ E-PIT]

23.04.2019 15:57

Z początkiem 2019 roku weszły w życie liczne zmiany w rozliczeniu PIT. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy trzeba rozliczać PIT za 2018 rok, czy może urząd skarbowy zrobi to za nas? Sprawdzamy najważniejsze informacje na ten temat.

Czy trzeba rozliczać PIT za 2018 rok w 2019 roku? [USŁUGA TWÓJ E-PIT] fot. Shutterstock

Od 2019 roku pojawiło się sporo zmian, jeśli chodzi o rozliczenie PIT. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy trzeba rozliczać PIT za 2018 rok w 2019 roku? Poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Czy trzeba rozliczać PIT za 2018 rok w 2019 roku?

Sejm w 2018 roku rozpoczął prace nad projektem uproszczeń w rozliczeniach PIT. Już w połowie września 2018 posłowie zdecydowali, że projekt nowelizacji ustawy o PIT nakładający na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników trafi do komisji finansów publicznych.

Co to oznacza? Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje wypełnione za podatnika roczne zeznanie podatkowe PIT za 2018 rok bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Proponowane rozwiązanie rozliczenia PIT-u 2018 przez urząd skarbowy online będzie mieć zastosowanie już do rozliczeń PIT za 2018 składanych w 2019 roku w przypadku osób wypełniających deklaracje PIT-37 i PIT-38. 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Jak wynika z komunikatu CIR po przyjęciu przez rząd projektu, z wypełnionym przez KAS zeznaniem podatnik będzie mógł się zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Od tego dnia "Twój e-PIT" zostanie udostępniony w serwisie podatki.gov.pl.

» Rozliczenie PIT 2018 przez urząd skarbowy - od kiedy, jak złożyć e-PIT 2019?

Usługa "Twój e-PIT" - na czym polega i czy trzeba rozliczać PIT 2019 samodzielnie?

Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Przygotowane przez KAS zeznanie podatkowe będzie można, według CIR:

  • zweryfikować i zaakceptować bez zmian, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT
  • w przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 nic nie robić - wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych, zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT
  • zmodyfikować lub uzupełnić o dane, których nie posiada KAS i następnie je zaakceptować, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT
  • odrzucić i rozliczyć się samodzielnie

W zeznaniu przygotowanym przez KAS podatnicy będą mogli wskazać lub zaktualizować numer rachunku osobistego zgłoszony w urzędzie skarbowym do zwrotu nadpłaty. Zeznania podatkowe będą dostępne od 15 lutego roku następującego po roku podatkowym do 30 kwietnia.

» Czy emeryt musi składać PIT 2019 i rozliczać się z urzędem skarbowym?

RadioZET.pl/KP

Oceń
Tagi