Zamknij

Czym zastąpić drożdże w chlebie, w pizzy, w cieście i w innych przepisach?

Karolina Piotrowska
01.04.2020 15:30
Czym zastąpić drożdże w chlebie, w pizzy, w cieście i w innych przepisach?
fot. Shutterstock

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w wielu sklepach zaczęło brakować różnych produktów, w tym m.in. drożdży. W związku z tym w sieci pojawia się coraz więcej próśb o porady, czym zastąpić drożdże w chlebie, w pizzy, w cieście i w innych przepisach i czy w ogóle można to zrobić. W poniższym artykule zebraliśmy informacje na ten temat.

Czym zastąpić drożdże w chlebie, w pizzy, w cieście i w innych przepisach? Sprawdzamy odpowiedź na często pojawiające się pytania, m.in. czy da się zastąpić drożdże w wypiekach i jakich innych składników można użyć, gdy brakuje nam drożdży w kuchni.

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu

Czym zastąpić drożdże w chlebie i w pizzy? [PRZEPISY, PORADY]

Informacja o tym, czym zastąpić drożdże w chlebie, może być przydatna szczególnie dla tych osób, które chcą spróbować samodzielnie upiec domowe pieczywo, aby ograniczyć potrzebę wychodzenia z domu. W tym przypadku sytuacja nie jest trudna, ponieważ istnieje zamiennik tego składnika.

Drożdże w chlebie można zastąpić zakwasem. W sieci można znaleźć wiele przepisów na tradycyjne chleby, które piecze się właśnie z użyciem zakwasu.

Czym zastąpić jajko w racuchach, pulpetach, kotletach mielonych, cieście i naleśnikach?

Zakwas chlebowy to rodzaj ciasta chlebowego, źródło kultur bakteryjnych i drożdżowych w żytnim lub mieszanym pszenno-żytnim cieście chlebowym. Do zrobienia zakwasu potrzebne są właściwie tylko 2 składniki: mąka i woda. Najłatwiej można wykonać go z mąki żytniej, jest to również najpopularniejszy rodzaj zakwasu. Woda powinna być przegotowana lub przefiltrowana, najlepiej w letniej temperaturze (poniżej 40 stopni Celsjusza).

Czy można mrozić świeże drożdże i jak mrozić drożdże?

W przypadku innych wypieków i na przykład tego, czym zastąpić drożdże w pizzy, sytuacja jest trochę trudniejsza. Zamiast jednak przygotowywać tradycyjne ciasto na pizzę, można spróbować skorzystać z przepisów z proszkiem do pieczenia lub przygotować pizzę na podpłomyku.

Przepis na pizzę bez drożdży, proszku do pieczenia, jajek i mleka - jak zrobić szybką pizzę?

Czy da się zastąpić drożdże w cieście i w innych przepisach?

Jeśli chodzi o to, czym zastąpić drożdże w cieście i w innych przepisach - wszystko zależy od tego, co chcemy przygotować. W większości przepisów na placuszki, które smażymy na patelni, jako składnika spulchniającego zamiast drożdży można użyć np. sody oczyszczonej. Jeśli chodzi o słodkie wypieki typu ciasta, drożdże można zastąpić proszkiem do pieczenia, jednak nie zawsze jest to możliwe. W przypadku klasycznego ciasta drożdżowego niestety ta metoda się nie sprawdzi.

Jak ugotować jajko na twardo i na miękko w mikrofalówce i w garnku? [PRZEPIS]

Gdy nie wiemy, czym zastąpić drożdże w cieście, w pizzy czy innych wypiekach, a w sklepie brakuje drożdży świeżych, można skorzystać z alternatywy, którą są tak zwane suche drożdże piekarskie lub drożdże suszone instant. Przy użyciu drożdży suchych nie trzeba wyrabiać rozczynu i czekać, aż wyrośnie, a wystarczy wymieszać je z mąką i kontynuować przepis zgodnie z kolejnymi krokami. Przelicznik jest następujący - 7 g drożdży instant odpowiada 25 g drożdży świeżych.

Jak rozmrozić drożdże szybko i czy można to zrobić w mikrofalówce?

Koronawirus. Dlaczego brakuje drożdży w sklepach?

RadioZET.pl/KP