Zamknij

Czym zastąpić jajko w racuchach, pulpetach, kotletach mielonych, cieście i naleśnikach?

Karolina Piotrowska
27.03.2020 16:16
Czym zastąpić jajko w racuchach, pulpetach, kotletach mielonych, cieście i naleśnikach?
fot. Shutterstock

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w wielu sklepach zaczęło brakować różnych produktów, w tym również jajek. W związku z tym w sieci pojawia się coraz więcej próśb o porady, czym zastąpić jajko w racuchach, pulpetach, kotletach mielonych, cieście, naleśnikach i w innych przepisach i czy w ogóle można to zrobić. W poniższym artykule zebraliśmy informacje na ten temat.

Czym zastąpić jajko w racuchach, pulpetach, kotletach mielonych, cieście, naleśnikach i w innych przepisach? Sprawdzamy odpowiedź na często pojawiające się pytania, m.in. czy da się zastąpić jajko w wypiekach i jakich innych składników można użyć, gdy brakuje nam jajek w kuchni.

Czym zastąpić drożdże w chlebie, w pizzy, w cieście i w innych przepisach?

Czym zastąpić jajko w racuchach i naleśnikach? [PRZEPISY]

Informacja o tym, czym zastąpić jajko w racuchach i w naleśnikach, może być przydatna szczególnie dla tych osób, które chcą spróbować samodzielnie przygotować np. słodkie śniadanie, a brakuje im tego składnika. Aby ograniczyć potrzebę wychodzenia z domu, warto sprawdzić, czy da się zastąpić jajko w przepisach.

Jeśli chodzi o ciasto naleśnikowe, bardzo łatwo jest zastąpić jajko. W naleśnikach właściwie jajko nie jest niezbędne, więc nie ma konieczności dodawania czegokolwiek w zamian. Naleśniki z powodzeniem można przygotować z pominięciem jajka, a z użyciem tylko mleka, mąki i oleju. Standardowe proporcje to: 300 ml mleka, około 200-250 g mąki i 2 łyżki oleju roślinnego. Po wymieszaniu składników na jednolitą masę smażymy naleśniki wylewając porcję ciasta na bardzo dobrze rozgrzaną patelnię.

W racuchach jajko można zastąpić musem owocowym. Najlepiej sprawdzi się rozgnieciony widelcem na gładką masę dojrzały banan. Przelicznik to około pół banana na 1 jajko w przepisie. Należy jednak pamiętać, że dodanie owoców zamiast jajek zmieni smak przygotowywanej przez nas potrawy.

Przepis na pizzę bez drożdży, proszku do pieczenia, jajek i mleka - jak zrobić szybką pizzę?

Czy da się i czym zastąpić jajko w pulpetach i kotletach mielonych?

W przypadku tego, czym zastąpić jajko w pulpetach, kotletach mielonych, klopsach i innych tego typu potrawach, również istnieje kilka możliwości. Zamiennikiem jajka mogą być zmielone płatki owsiane namoczone w odrobinie wody (jeśli masa jest dość wilgotna, można użyć suchych). Zamiast płatków owsianych można użyć otrębów pszennych, owsianych, żytnich. Dobrą alternatywą może być też tak zwany kisiel z mielonego siemienia lnianego.

Przepis na chleb bez drożdży - prosty chleb na zakwasie do zrobienia w domu

Czym zastąpić jajko w cieście i w innych przepisach? [PORADY]

Jeśli chodzi o to, czym zastąpić jajko w cieście i w innych przepisach - wszystko zależy od tego, co chcemy przygotować. W większości przepisów na placuszki, które smażymy na patelni, jako składnika zamiast jajka można użyć np. musu jabłkowego. Przelicznik jest następujący: około 5 łyżeczek musu na 1 jajko w przepisie. Jeśli chodzi o słodkie wypieki typu ciasta, trudno będzie zastąpić jajka, najczęściej będzie to po prostu niemożliwe.

Należy jednak pamiętać, że do bardziej skomplikowanych wypieków, gdzie potrzebna jest większa liczba jajek, np. biszkopt lub takie, w których jajko pełni ważną funkcję, np. sernik nie możemy zastąpić tego składnika, ponieważ wypiek może się nie udać. Najlepiej korzystać z zamienników, jeśli w przepisie nie ma więcej niż 1-2 sztuk jajek.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/KP