Zamknij

Czyste Powietrze: wnioski - kiedy, gdzie i jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Redakcja
20.09.2018 11:09
Czyste Powietrze: wnioski - kiedy, gdzie i jak złożyć wniosek o dofinansowanie?
fot. PIXABAY

Od kiedy składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze? Właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków. Takie osoby mogą uzyskać wsparcie finansowe na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Sprawdzamy, kiedy, gdzie i jak złożyć wniosek online oraz w formie papierowej.

Czyste Powietrze: wnioski do pobrania - od kiedy? Gdzie złożyć? Jak złożyć wniosek o dofinansowanie online i w formie papierowej? Odpowiadamy na jedne z często pojawiających się pytań i przedstawiamy najważniejsze informacje na temat programu rządowego.

Czyste powietrze: wnioski - kiedy i gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze można składać od środy, 19 września 2018 roku do 30 czerwca 2027 do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Można tego dokonać na dwa sposoby - w wersji elektronicznej oraz papierowej.

Wniosek o dofinansowanie online należy złożyć poprzez aplikację internetową (tj. Portal Beneficjenta dostępny na stronie WFOŚiGW), użycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który wywołuje skutki prawne równoważne podpisowi własnoręcznemu lub poprzez użycie podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP. Aby złożyć wniosek należy zarejestrować konto w Portalu Beneficjenta na stronie WFOŚiGW. Wniosek Czyste Powietrze do pobrania zostanie wyświetlony po zarejestrowaniu konta. Taki wniosek można złożyć także w formie papierowej. Formularz można pobrać w siedzibie właściwego WFOŚiGW lub jego oddziale.

Od 4 września w całej Polsce odbywa się także cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji programu. Podczas nich przedstawiciele resortu informują, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła. Szczegółowy harmonogram spotkań można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska.

Czyste powietrze 2018: wniosek o dofinansowanie  - dla kogo, jakie kryteria? INFORMACJE

Wnioski o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze mogą składać osoby fizyczne, właścicieli domów jednorodzinnych na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysoko-emisyjnego kotła grzewczego. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które mają prawo własności lub są współwłaścicielami budynku.

"Program priorytetowy koncentruje się na termomodernizacji oraz efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co pozwoli zmniejszyć ilość zużywanej energii cieplnej i rzeczywiste oszczędności finansowe. Zyska na tym również stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji." - czytamy na stronie Ministerstwa Środowiska.

Jest kilka progów dotacji programu Czyste Powietrze 2018, które przedstawiają się następująco:

  • do 90% -600 zł na osobę w rodzinie - pożyczka do 10 proc. wartości;
  • do 80% - 601-800 zł na osobę w rodzinie – pożyczka do 20 proc. wartości;
  • do 70% – 801- 1000 zł na osobę – pożyczka do 30 proc.;
  • do 60% – 1001 – 1200 zł na osobę – pożyczka do 40 proc.;
  • do 50% – 1201-1400 dochód na osobę – pożyczka do 50 proc. wartości;
  • do 40% – dochód 1401-1600 na osobę – pożyczka do 60 proc.;
  • do 30%– dochód powyżej 1600 zł na osobę – pożyczka do 70 proc. wartości dotacji.

Oprocentowanie kredytu w programie Czyste Powietrze będzie wynosiło około 2,41% w skali roku.

RadioZET.pl/JW