Zamknij

Defilada wojskowa 2019 - Katowice: dlaczego nie jest w Warszawie? [15 sierpnia]

Jolanta Waligóra
14.08.2019 14:22
Defilada wojskowa 2019 - Katowice: dlaczego nie jest w Warszawie? [15 sierpnia]
fot. Lukasz Kalinowski/East News

Defilada wojskowa w Katowicach 15 sierpnia 2019 roku odbędzie się po raz pierwszy. Dotychczas rokrocznie organizowana była w stolicy, jednak tegoroczna edycja będzie mieć miejsce na Śląsku. Sprawdzamy, dlaczego defilada 15.08.2019 jest w Katowicach, a nie w Warszawie.

Defilada wojskowa w Katowicach 2019 - dlaczego nie w Warszawie 15.08? Czemu w tym roku obchody z okazji Święta Wojska Polskiego nie zostaną zorganizowane jak zawsze w stolicy? Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy informacje o defiladzie 15 sierpnia 2019.

Defilada 15 sierpnia 2019 - dlaczego nie jest w Warszawie?

Wiele osób może zadziwić fakt, że defilada wojskowa 15 sierpnia 2019 odbędzie się w Katowicach, a nie w Warszawie. Dlaczego? Taką decyzję podjął Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Wszystko za sprawą przypadającego na ten rok 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego. Szczegółowe wyjaśnienie na temat tego, dlaczego defilada nie jest w Warszawie 2019, Minister Obrony Narodowej zamieścił we wpisie na Twitterze z 11 lipca 2019 roku, które brzmi następująco:

Zdecydowałem, że tegoroczna defilada z okazji #ŚwiętoWP odbędzie się w Katowicach, ponieważ to szczególny rok: 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego. To wielka okazja, aby przypomnieć o ludziach gotowych poświecić życie, aby ta ziemia była częścią Polski.

Przeniesienie w tym roku uroczystej defilady z Warszawy do Katowic traktujemy jako wyraz szczególnego uhonorowania zarówno naszego regionu, ale przede wszystkim uczczenia pamięci dziesiątek tysięcy osób, które niejednokrotnie poświęciły życie, by nasza część Górnego Śląska została włączona do Polski – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Defilada wojskowa 2019: Katowice - UTRUDNIENIA, zmiany komunikacyjne [15.08]

Defilada wojskowa - Katowice: program, trasa, informacje [15.08]

Jak już wspominaliśmy powyżej, W 2019 roku defilada wojskowa z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia w Katowicach. Kolumna wojska będzie ustawiona od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską (tył kolumny) w kierunku na centrum miasta. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godzinie 14:00. Żołnierze z ul. Bagiennej, przez al. Roździeńskiego przejdą na Rondo im. Jerzego Ziętka, a następnie na północ aleją W. Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. 

Defiladzie towarzyszył będzie piknik wojskowy, który odbędzie się na terenie Strefy Kultury w godzinach od 15:00 do 22:00. Zaplanowano też uroczyste wręczenie odznaczeń, które odbędzie się o godzinie 12:00 na Placu Chrobrego.

W defiladzie Wierni Polsce zobaczymy maszerujących żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk, a także pododdziały uczelni wojskowych. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji - czytamy na stronie gov.pl.

Szczegółowe informacje na temat defilady w Katowicach 2019 można znaleźć w linku poniżej.

Defilada wojskowa 2019 - Katowice: TRASA, program, data, mapa, informacje [15.08]

RadioZET.pl/JW