Zamknij

Delta Akwarydy 2018 - kiedy i jak oglądać lipcowy deszcz meteorów?

Redakcja
27.07.2018 10:22
Delta Akwarydy 2018: kiedy i jak oglądać lipcową noc spadających gwiazd?
fot. pixabay.com

Maksimum roju delta Akwarydy w lipcu 2018, czyli deszcz meteorów lub inaczej noc spadających gwiazd to niezwykłe zjawisko na niebie, które będziemy mogli zobaczyć już niedługo również w Polsce. O której godzinie i jak najlepiej obserwować lipcowy deszcz spadających gwiazd? Przypominamy daty i godziny, aby przygotować się do tego spektakularnego widoku.

Maksimum roju delta Akwarydy - kiedy, gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w lipcu 2018? Czy deszcz meteorów będzie widoczny także w Polsce? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dla tych, którzy mają zamiar obserwować niebo podczas maksimum roju delta Akwarydy.

Noc spadających gwiazd 2018 - kiedy obserwować maksimum roju delta Akwarydy?

W lipcu i sierpniu będziemy mogli obserwować deszcz meteorów z roju Północnych delta Akwarydów. Jest on aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia, a jego maksimum przypada na 28 lipca. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, czyli jest położony na południe od równika niebieskiego. Aktywność tego roju jest określana jako średnia, a obfitość wynosi około czterech meteorów na godzinę. 

Deszcz meteorów roju delta Akwarydów najlepiej oglądać w dniach 28 lipca i 8 sierpnia. Największą ilość spadających gwiazd będzie można zaobserwować właśnie wtedy. Maksymalnie będzie można zobaczyć nawet 20 meteorów na godzinę, a jest to tylko wartość przybliżona.

» Zbliżenie Marsa do Ziemi 2018 - kiedy, o której i jak obserwować?

Noc spadających gwiazd w Polsce - czy będzie widoczny w lipcu 2018?

W Polsce deszcz meteorów widoczny będzie przede wszystkim w dniach 12 lipca - 19 sierpnia, kiedy aktywny jest rój Południowych delta Akwarydów. Jest to jeden z najaktywniejszych letnich strumieni meteorowych. W naszych szerokościach geograficznych radiant jego nie wznosi się wysoko nad horyzont, mimo tego meteory z tego roju są liczne i każdej nocy można ich zaobserwować od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk. Warto się przygotować do tego widowiska. Żeby obserwacje były udane, należy pamiętać, aby wybrać miejsce zaciemnione, z małą ilością sztucznego światła. Maksimum roju przypada na 28 lipca, jego aktywność jest wysoka, a obfitość wynosi 20 meteorów na godzinę. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza.

Maksimum roju delta Akwarydy - jak oglądać noc spadających gwiazd?

Obserwacje nocy spadających gwiazd najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Deszcze meteorów roju delta Akwarydy trwają aż do świtu, jednak największą liczbę zjawisk będzie można zobaczyć na około półtorej godziny przed wschodem Słońca, już przy częściowo rozświetlonym niebie.

Im dalej ku północy Polski jesteśmy wysunięci, tym większe prawdopodobieństwo zobaczenia dużej ilości spadających gwiazd. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem.

» Perseidy 2018 - kiedy jest noc spadających gwiazd w sierpniu 2018?

Co ciekawe, w tym samym czasie będziemy mogli oglądać najdłuższe od 100 lat całkowite zaćmienie Księżyca. Potrwa ono aż 1 godzinę 42 minuty i 57 sekund. Kolejne równie długie zaćmienie będzie można obserwować dopiero w 2123 roku. Jak potwierdzają astronomowie, zjawisko będzie widoczne na niebie w piątek, 27 lipca tuż po zachodzie Słońca. Maksymalna faza zaćmienia przypadnie na godzinę 22.22, ale obserwacje można zacząć już od godziny 21.30 - wtedy rozpocznie się całkowite zaćmienie Księżyca.

Przed rozpoczęciem obserwacji nieba w trakcie maksimum roju delta Akwarydy warto sprawdzić prognozę pogody na lipiec i upewnić się, że tego wieczoru nie zaskoczy nas zachmurzone niebo lub opady.

RadioZET.pl/KP