Zamknij

Denis Mukwege - kim jest zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla 2018?

Redakcja
05.10.2018 15:03
Denis Mukwege - kim jest zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla 2018?
fot. JOEL SAGET/AFP/East News

Kim jest Denis Mukwege? Laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2018 otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie za walkę z przemocą seksualną. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat jego życia i działalności związanej z walką z przemocą seksualną.

Denis Mukwege - kim jest laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2018? Razem z Nadią Murad otrzymali to wyjątkowe wyróżnienie za wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych. Sprawdzamy, kim jest Denis Mukwege, czym się zajmuje oraz informacje na temat jego działalności związanej z walką z przemocą seksualną.

Pokojowa Nagroda Nobla 2018: Denis Mukwege - kim jest laureat wyróżnienia?

Denis Mukwege to ginekolog, który urodził się 1 marca 1955 roku w Demokratycznej Republice Konga. Oprócz pracy jako lekarz, jest  on także działaczem społecznym, a także laureatem wielu nagród pokojowych, w tym także Pokojowej Nagrody Nobla w 2018 roku. Denis Mukwege i Nadia Murad zostali wyróżnieni za walkę z przemocą seksualną w konfliktach zbrojnych.

» Nadia Murad - kim jest zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla 2018?

Lekarz z Konga oprócz pracy jako ginekolog, jest także dyrektorem medycznym i prowadzi otwarty 19 lat temu Szpital Panzi w mieście Bukavu we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Tysiące ofiar przemocy, głównie kobiet, otrzymuje tam opiekę medyczną, a część z nich jest poddawana operacjom chirurgicznym.

Denis Mukwege - życiorys, działalność, nagrody

Denis Mukwege urodził się jako trzecie z dziewięciorga dzieci. Studiował w Zairze (ówczesna nazwa Demokratycznej Republiki Konga) i Francji. Jako ginekolog specjalizuje się w leczeniu ofiar gwałtów zbiorowych, które rozpowszechniły się w czasie II wojny domowej w Kongu. W 2012 roku uzbrojeni bojownicy napadli na jego dom i próbowali go zabić.

Jest laureatem przyznanej mu w 2008 Nagrody Praw Człowieka ONZ. W grudniu 2013 został laureatem Right Livelihood Award, przyznanej mu "za pełną odwagi pracę na rzecz kobiet, które doświadczyły wojennej przemocy seksualnej i za odważne mówienie o głębokich przyczynach tej przemocy".

Już w 2013 roku, a później ponownie w 2014 roku wymieniany był jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. 21 października 2014 został uhonorowany Nagrodą Sacharowa. W 2018 został odznaczony Pokojową Nagrodą Nobla razem z Nadią Murad "za wysiłki mające na celu zaprzestanie używania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny i konfliktów zbrojnych".

» Denis Mukwege i Nadia Murad laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

RadioZET.pl/KP