Zamknij

Dlaczego 1 marca 2020 wiszą flagi? Jakie święto wypada w niedzielę 1.03?

Jolanta Waligóra
26.02.2020 13:19
Dlaczego 1 marca 2020 wiszą flagi? Jakie święto wypada w niedzielę 1.03?
fot. PIXABAY

Dlaczego wiszą flagi 1 marca? W niedzielę na budynkach w wielu miastach w Polsce wywieszone zostaną flagi narodowe. To właśnie tego dnia obchodzone jest coroczne święto państwowe, o czym nie wszyscy pamiętają. Szczegółowe informacje na temat tego, dlaczego są flagi 1 marca 2020 i jakie święto wypada tego dnia, można znaleźć poniżej.

Flagi 1 marca - dlaczego wiszą? Jakie święto państwowe wypada w niedzielę? Co warto o nim wiedzieć? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, dlaczego 1 marca 2020 są flagi.

Dlaczego wiszą flagi 1 marca 2020?

Informacji na temat tego, dlaczego wiszą flagi 1 marca, co roku szuka wiele osób. W niedzielę na niektórych budynkach w wielu miastach w Polsce wywieszone zostaną flagi narodowe. Ma to związek ze świętem państwowym, które rokrocznie obchodzone jest na początku marca. Chodzi tu oczywiście o Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To właśnie za jego sprawą w wielu miejscach 1 marca 2020 są flagi.

Do wywieszenia flagi 1 marca co roku zachęca wiele osób. W tym celu powstają nawet specjalne grupy na Facebooku.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - co to za święto?

Jak już wspominaliśmy powyżej, flagi 1 marca wiszą w związku z przypadającym tego dnia świętem państwowym - Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ustanowione zostało dla uczczenia pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Jego geneza związana jest z uchwałą Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z 2001 roku, kiedy to uznano "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski" i oddano tym hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji "Wolność i Niezawisłość". 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca obchodzone jest w nawiązaniu do wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Szczegółowe informacje na temat tego święta państwowego można znaleźć w linku poniżej.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - co to za święto i jaka jest jego historia? [DATA 2020]

RadioZET.pl/JW