Zamknij

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2018? [GODZINA W]

Redakcja
31.07.2018 09:00
Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2018? [GODZINA W]
fot. PIXABAY

Dlaczego wyją syreny alarmowe 1 sierpnia 2018 roku? Jak co roku w ten dzień o godzinie 17:00 w całej Polsce zostanie nadany sygnał ciągły, który będzie trwać równą minutę. Sprawdzamy, czym jest godzina "W" i z jakim wydarzeniem się wiąże. 

Dlaczego wyją syreny alarmowe 1 sierpnia 2018? Odpowiadamy na często zadawane pytanie i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat godziny "W".

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2018? 

Syreny alarmowe w Polsce zazwyczaj można usłyszeć w związku z obchodami ważnych wydarzeń dotyczących historii kraju. Tak jest i tym razem. 1 sierpnia zawyją syreny w celu upamiętnienia poległych Powstańców Warszawskich. Dokładnie o 17:00, czyli w godzinę "W" zostanie nadawany ciągły jednominutowy sygnał. W tym czasie tradycyjnie zatrzyma się większość przechodniów, autobusów, samochodów oraz inne środki komunikacji.

Minuta ciszy ma na celu oddanie hołdu poległym Powstańcom. To właśnie 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy i zaczęło się Powstanie Warszawskie.

Rocznica Powstania Warszawskiego 2018 - obchody

W tym roku przypada 74. rocznica Powstania Warszawskiego. Z tej okazji, na 1 sierpnia w Warszawie zaplanowanych jest kilka wydarzeń. O 17:00 będzie miało miejsce oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z kolei o 20:00 odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych ("Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki") z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy - pl. marsz. J. Piłsudskiego; wstęp wolny. Zwieńczeniem dnia będą uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Więcej na temat planowanych wydarzeń można znaleźć w linku poniżej.

» Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego - program uroczystości «

RadioZET.pl/JW