Zamknij

Dlaczego wyją syreny 19 stycznia 2019? [INFORMACJE]

Redakcja
18.01.2019 15:22
Dlaczego wyją syreny 19 stycznia 2019? [INFORMACJE]
fot. SHUTTERSTOCK

Syreny alarmowe 19 stycznia 2019 zawyją m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie oraz Lublinie. Będzie można je usłyszeć dokładnie o godzinie 12:00. Nie jest to jednak ostrzeżenie o jakimś zagrożeniu - w ten sposób niektóre miasta w Polsce chcą oddać hołd Pawłowi Adamowiczowi. Uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska odbędą się w południe, w sobotę 19 stycznia.

Dlaczego wyją syreny alarmowe 19.01.2019 w Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy, Lublinie, Rzeszowie o godzinie 12:00? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Dlaczego wyją syreny 19 stycznia 2019?

Syreny alarmowe 19 stycznia 2019 o godzinie 12:00 zawyją w wybranych miastach w Polsce. Będzie można je usłyszeć m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Bydgoszczy oraz Lublinie. Nie jest to jednak ostrzeżenie o jakimś zagrożeniu, dlatego mieszkańcy nie muszą się niepokoić. W ten sposób niektóre miasta w Polsce chcą oddać hołd zamordowanemu Pawłowi Adamowiczowi.

Syreny 19.01.2019 będą emitowały dźwięk ciągły przez jedną minutę. Będzie można je usłyszeć w południe w sobotę, 19 stycznia, dokładnie wtedy, gdy w Gdańsku rozpoczną się uroczystości pogrzebowe prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.

» Pogrzeb Pawła Adamowicza - transmisja w TV, online na żywo. Gdzie oglądać uroczystość? «

Pogrzeb Pawła Adamowicza 19.01 - szczegóły uroczystości pogrzebowych

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12:00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po mszy prochy prezydenta zostaną złożone w świątyni. Rodzina prezydenta prosi o nieskładanie kondolencji oraz o nieprzynoszenie zniczy i kwiatów. Zamiast tego bliscy proszą o wsparcie Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak oświadczył prezydent Polski Andrzej Duda, dzień pogrzebu Pawła Adamowicza będzie dniem żałoby narodowej. Obowiązywać będzie od piątku, od godziny 17:00 do soboty, do 19:00.

Transmisję z uroczystości pogrzebowych będzie można obejrzeć zarówno w telewizji, jak i w internecie. Dodatkowo na największych placach w niektórych miastach w Polsce staną specjalne telebimy. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli możliwość wspólnego oglądania ceremonii. Publiczna transmisja odbędzie się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Sopocie, Wrocławiu, Szczecinie oraz Toruniu. 

» Pogrzeb Pawła Adamowicza - transmisja w Warszawie, Poznaniu, Sopocie [MIASTA] «

RadioZET.pl/JW