Zamknij

Dłuższy dzień - od kiedy dłuższy dzień i krótsza noc w 2020 roku?

Karolina Piotrowska
19.03.2020 12:25
Dłuższy dzień - od kiedy dłuższy dzień i krótsza noc w 2020 roku?
fot. Shutterstock

Od kiedy dzień staje się dłuższy, a noc jest krótsza? Grudzień to moment w roku, kiedy oprócz przesilenia zimowego zaczyna przybywać dnia. Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym czasem, czyli m.in. kiedy noc staje się krótsza, a dzień się wydłuża.

Dłuższy dzień - od kiedy dłuższy dzień i krótsza noc? Odpowiadamy na pytania dla tych, którzy są ciekawi, od kiedy noc będzie krótsza od dnia i kiedy zacznie przybywać dnia.

Dni wolne od pracy 2020 - KALENDARZ dni wolnych, świąt i długich weekendów w 2020 roku

Dłuższy dzień, krótsza noc - od kiedy w 2020 roku?

Dzień, w którym występuje przesilenie zimowe 2019, jest najkrótszym dniem w roku na danej półkuli. Jednocześnie w tym momencie w roku noc jest najdłuższa. Na drugiej półkuli jest to natomiast najdłuższy dzień. W 2019 roku najkrótszym dniem była niedziela, 22 grudnia. Był to jednocześnie początek astronomicznej zimy 2019Najkrótszy dzień w 2019 roku trwał 7 godzin i 42 minuty. Od tego momentu dzień staje się dłuższy, a noc - krótsza.

Rok 2020 - ile dni ma rok 2020 i czy jest przestępny? [ROK KALENDARZOWY 2020]

Od kiedy dzień jest dłuższy od nocy?

Podczas zimy astronomicznej dzień jest krótszy od nocy, jednak z każdą kolejną dobą dnia zaczyna przybywać, a nocy ubywać. Pierwszy dzień w 2020 roku, kiedy noc jest krótsza, a dzień dłuższy to początek astronomicznej wiosny.

Równonoc wiosenna 2020 wyznaczy na danej półkuli początek astronomicznej wiosny, która trwa do chwili przesilenia letniego. Na półkuli północnej początek astronomicznej wiosny wypada w piątek, 20 marca. Od tej chwili dzień będzie już dłuższy od nocy. Słońce wzejdzie o godzinie 5.38, a zajdzie o 17.48. Dzień potrwa dokładnie 12 godzin i 10 minut.

Kiedy zaczyna się wiosna 2020 i ile dni zostało do wiosny kalendarzowej?

Dłuższy dzień, a krótsza noc to moment w roku, który każdego napawa optymizmem. Dzięki temu dużo łatwiej jest nam się obudzić i wstać z łóżka, a także możemy dłużej pracować w ciągu dnia. W tym czasie Słońce wschodzi dużo wcześniej, a jednocześnie dużo później zachodzi za horyzont.

Kiedy przyjdzie wiosna 2020? Długoterminowa prognoza pogody w Polsce

Pierwszy dzień wiosny 2020 - kiedy jest kalendarzowy i astronomiczny początek wiosny?

Rok przestępny - co to jest, co ile lat, ile ma dni i jak obliczyć?

RadioZET.pl/KP