Zamknij

Do kiedy będą zamknięte kina, muzea, teatry i inne instytucje kultury w Polsce?

Karolina Piotrowska
08.04.2020 13:37
Do kiedy będą zamknięte kina, muzea, teatry i inne instytucje kultury w Polsce?
fot. Shutterstock

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 zaostrzone zostały przepisy dotyczące kwarantanny w całym kraju. Od połowy marca nie działają m.in. instytucje kultury. Sprawdzamy, jak długo potrwają zakazy i do kiedy będą zamknięte kina, muzea, teatry i inne tego typu miejsca.

Do kiedy będą zamknięte kina, muzea, teatry i inne tego typu miejsca? Do kiedy potrwa zakaz i jak długo instytucje kultury w Polsce będą musiały pozostać zamknięte? Sprawdzamy daty i informacje na ten temat.

Kwarantanna w Polsce: zaostrzenie. Co oznacza, na czym polega i co będzie zamknięte? [LISTA MIEJSC]

Które instytucje kultury w Polsce są zamknięte i czy zakaz obowiązuje teatry, kina, muzea?

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał rozporządzenie o zawieszeniu działalności instytucji kulturalnych podlegających pod MKiDN. Oczywiście ma to związek z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym przez rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Zamknięte są wszystkie placówki kultury:

  • teatry
  • opery i filharmonie
  • muzea

Od połowy marca nieczynne są również wszystkie kina w Polsce. O zamknięciu poinformowały jako pierwsze największe sieci, m.in. Cinema City, Helios i Multikino. W większości miejsc można było uzyskać zwrot pieniędzy za zakupione bilety. 

Koronawirus w Polsce - kiedy koniec epidemii COVID-19? [DANE, RAPORT WHO]

Do kiedy będą zamknięte kina, muzea, teatry i inne instytucje kultury w Polsce?

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w tej chwili nie wiadomo jeszcze, do kiedy będą zamknięte kina, muzea, teatry i inne instytucje kultury w Polsce. Jak na razie jedyna informacja, która pojawia się na stronach internetowych m.in. kin, to komunikat o zamknięciu do odwołania. Jak na razie oficjalnie zaostrzenie kwarantanny obowiązuje do 11 kwietnia.

Dodatkowo warto pamiętać, że obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób (obostrzenie nie dotyczy rodzin). Zaostrzenie kwarantanny oznacza również, że zostaje wprowadzony zakaz wychodzenia z domu poza wyjściem do pracy, sklepu, apteki czy lekarza. Aktualne informacje można sprawdzać m.in. na stronach rządowych.

Koronawirus - SZKOŁA: do kiedy zamknięte i kiedy uczniowie wrócą do szkół? [DATA]

Zamknięte zostały również szkoły. Początkowo placówki oświatowe przez koronawirusa miały być zamknięte przez okres dwóch tygodni. Oznaczało to, że uczniowie mieli wrócić na zajęcia jeszcze w środę, 25 marca. W piątek 20 marca natomiast podczas specjalnej konferencji premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował, że została podjęta decyzja, że lekcje w szkołach nie będą odbywać się aż do Wielkanocy. Uczniowie zatem - jeśli nic się nie zmieni - powrócą do szkół dopiero w środę, 15 kwietnia.

RadioZET.pl/KP