Zamknij

Do kiedy choinka powinna stać w domu i kiedy rozebrać choinkę? [DATA, TERMIN]

07.01.2021 14:45
Do kiedy choinka powinna stać w domu i kiedy rozebrać choinkę? [DATA, TERMIN]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy rozebrać choinkę? Informacji na ten temat tradycyjnie co roku po Świętach Bożego Narodzenia szuka wiele osób. Najczęściej słyszy się o trzech terminach - 6 stycznia, pierwsza niedziela po Święcie Trzech Króli lub 2 lutego, a zdania na temat "właściwego terminu" są podzielone. Sprawdzamy, do kiedy choinka powinna stać w domu 2020/2021.

Do kiedy choinka powinna stać w domu 2020/2021? Kiedy najpóźniej można rozebrać choinkę? 6, 13 stycznia czy 2 lutego? Odpowiadamy na pojawiające się pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje o terminach i sprawdzamy, kiedy rozebrać choinkę według tradycji w Polsce.

Do kiedy choinka powinna stać w domu?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, kiedy rozebrać choinkę. Księża podkreślają, że w tym wypadku ważne jest nie prawo liturgiczne, jak to bywa w przypadku większości katolickich świąt, a tradycja. Zatem zdania na temat tego, do kiedy choinka powinna stać w domu, są podzielone.

Decyzja o zdjęciu bombek, łańcuchów i kolorowych lampek zależy jedynie od preferencji domowników. Najczęściej jednak słyszy się o trzech terminach - 6 stycznia w Święto Trzech Króli, w Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli oraz w Święto Ofiarowania Pańskiego, czyli 2 lutego. 

Kiedy rozebrać choinkę?

Jak już wspominaliśmy powyżej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, do kiedy choinka powinna stać w domu. Pierwszym terminem, w którym niektóre osoby decydują się na rozebranie świątecznego drzewka, jest 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Data ta jednak nie jest popularna, a wiele osób uważa, że jest to zwyczajnie za wcześnie.

6 stycznia 2020 - wolne w Święto Trzech Króli od pracy i szkoły czy nie?

Drugim terminem jest Niedziela Chrztu Pańskiego, która wypada w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli. W tym roku będzie to 10 stycznia. Kiedy najpóźniej można rozebrać choinkę? Trzecim i zarazem ostatecznym terminem jest Święto Ofiarowania Pańskiego (inaczej święto Matki Boskiej Gromnicznej), które wypada 2 lutego. To właśnie tego dnia najczęściej rozbierane są choinki w polskich kościołach.

RadioZET.pl