Zamknij

Dowód kolekcjonerski i karta SIM - na czym polega nowe oszustwo?

Redakcja
23.01.2019 16:10
Dowód kolekcjonerski i karta SIM - na czym polega nowe oszustwo?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER / East News

Oszustwo na dowód kolekcjonerski i kartę SIM to nowy sposób złodziei i oszustów, aby nas okraść. Na czym polega i jak się przed tym ustrzec? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje.

Na czym polega oszustwo na kolekcjonerski dowód i kartę SIM? To nowy sposób złodziei, którzy wykorzystując nasze dane osobowe i tzw. kolekcjonerski dowód osobisty, mogą nas po prostu okraść. Poniżej podajemy szczegóły.

Oszustwo na kolekcjonerski dowód i kartę SIM - na czym polega?

Na stronie internetowej Gazety Wyborczej mogliśmy przeczytać o przypadku Józefa Kruka, który przez metodę na dowód kolekcjonerski i kartę SIM stracił ponad milion złotych. Otrzymał on na swój telefon wiadomość SMS, że operator otrzymał zlecenie wymiany jego karty SIM, przez co telefon został zablokowany. Przekonany, że to pomyłka, udał się operatora i wyrobił nową kartę.

Po uruchomieniu telefonu otrzymał kolejnego SMS-a. Tym razem była to wiadomość od banku, który poinformował go o próbie zalogowania się do jego konta. Gdy udał się do placówki mBanku, dowiedział się, że z jego konta zniknęło 1,1 mln zł, które zostały przelane na konto kantoru w Poznaniu. Pieniądze zostały bardzo szybko przewalutowane na euro i wypłacone z bankomatu. Dodatkowo okazało się też, że na dane mężczyzny zaciągnięto 9 pożyczek i kredytów o łącznej wartości 40 tysięcy złotych.

» Karta SIM przestała działać? Uwaga, właśnie kradną Twoje pieniądze z banku!

Na czym polega oszustwo na kolekcjonerski dowód i kartę SIM i jak się ustrzec?

Tak zwany "kolekcjonerski dowód osobisty" można wyrobić już za kilkaset złotych. Dodatkowo odróżnienie go od prawdziwego dokumentu na pierwszy rzut oka jest niemal niemożliwe. Jego posiadanie w Polsce jest legalne, jednak korzystanie z niego - już nie.

Oczywiście złodzieje nie zważając na to, wykorzystują kolekcjonerski dowód, aby wyrobić nową kartę SIM do telefonu na daną osobę. Tym sposobem mogą oni odbierać przychodzące powiadomienia z banku i potwierdzać zlecenia przelewów. 

Proceder ten ma ulec zmianie za sprawą ustawy o dokumentach publicznych z 22 listopada 2018 roku. Zgonie z zapisami, za wytwarzanie, oferowanie, zbywanie lub przechowywanie w celu sprzedaży replik dokumentu publicznego będzie groziła kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Na nowe przepisy trzeba będzie jeszcze poczekać, ponieważ mają one wejść w życie dopiero w lipcu 2019 roku. Dodatkowy problem stanowi też fakt, że spora liczba z tych dokumentów wyrabiana jest poza granicami kraju.

RadioZET.pl/wyborcza.pl/KP