Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dożynki 2018 - kiedy, co to jest, jak się obchodzi? [zwyczaje i obrzędy]

20.08.2018 13:48

Dożynki, inaczej Święto Plonów, Wieńce to ludowe święto, które połączone jest z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Kiedy wypadają, czym są i jak się je współcześnie obchodzi w Polsce? Sprawdzamy zwyczaje oraz obrzędy związane ze świętem plonów.

Dożynki 2018 - kiedy, co to jest, jak się obchodzi? [zwyczaje i obrzędy] fot. PIXABAY

Dożynki 2018 - kiedy, co to jest, jak się obchodzi? Odpowiadamy na często zadawane pytania i przedstawiamy wszystkie najistotniejsze informacje na temat święta plonów w Polsce.

» Dożynki 2018 - Wisznia Mała, Michałowice, Wyszków, Ożarów Mazowiecki «

» Dożynki 2018: Mazowieckie - Odrzywół, Wiskitki, Lelis, Stanisławów «

Dożynki - kiedy wypadają i co to jest?

Dożynki to największe w roku święto rolników. To forma podziękowania za tegoroczne zbiory, a jednocześnie prośba o pomyślność w następnych. Wiele osób zastanawia się także, kiedy wypadają dożynki w Polsce. Tradycyjnie obchodzone były 23 września, czyli w równonoc jesienną. Współcześnie organizuje się je zazwyczaj w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. W niektórych miastach w Polsce dożynki są już w sierpniu.

Jak się obchodzi dożynki? [ZWYCZAJE, OBRZĘDY]

Zwyczaje dożynkowe mogą mieć charakter religijny, świecki lub ludowy, który powiązany jest z zabawą z okazji zakończenia zbiorów. Uroczystościom zazwyczaj przewodzi Starosta i Starościna dożynkowi. Na początku wznoszone są specjalne wieńce wykonane ze zbóż, kłosów oraz polnych kwiatów. Następnie Starosta i Starościna wręczają bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów Gospodarzowi dożynek, którego funkcję najczęściej pełni kapłan (religijne) lub przedstawiciel lokalnej administracji państwowej bądź samorządowej (świeckie). Później składane są symboliczne dary z najnowszych plonów. Zwieńczeniem dożynek jest najczęściej festyn ludowy. 

Zwyczajem w dożynki są też pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, najczęściej do sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie. To właśnie tam odbywają się największe uroczystości, w których biorą udział tłumy pielgrzymów i delegacje rolnicze z całej Polski. 

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi