Zamknij

Drakonidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w październiku?

Redakcja
18.09.2018 12:17
Deszcz meteorów - październik 2018: kiedy noc spadających gwiazd? [DRAKONIDY]
fot. Shutterstock

Drakonidy w październiku 2018, czyli deszcz meteorów lub inaczej noc spadających gwiazd to niezwykłe zjawisko na niebie, które będziemy mogli zobaczyć już niedługo również w Polsce. O której godzinie i jak najlepiej obserwować październikowy deszcz spadających gwiazd i maksimum roju Drakonidów? Przypominamy daty i godziny, aby przygotować się do tego spektakularnego widoku.

Deszcz meteorów: Drakonidy 2018 - kiedy, gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w październiku 2018? Czy maksimum roju Drakonidów i październikowy deszcz meteorów będzie widoczny także w Polsce? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dla tych, którzy mają zamiar obserwować niebo w czasie październikowej nocy spadających gwiazd.

Noc spadających gwiazd 2018 - kiedy obserwować Drakonidy?

W październiku 2018 roku będziemy mogli obserwować deszcz meteorów z roju Drakonidów. Będzie to już kolejna noc spadających gwiazd w tym roku. Drakonidy to coroczny stały rój meteorów, a jego aktywność przypada między 6 października a 10 października. Trudno stwierdzić, ile spadających gwiazd będzie można zobaczyć, ponieważ wartość zenitalnej liczby godzinnej (czyli liczba meteorów, jaką może zaobserwować na bezchmurnym niebie pojedynczy obserwator podczas jednej godziny) w przypadku tego roju meteorów jest zmienna. Ich prędkość w atmosferze wynosi 20 km/s.

» Orionidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w październiku?

Deszcz meteorów w październiku 2018 - czy będzie widoczny w Polsce?

Maksimum roju Drakonidów 2018 w Polsce będzie można obserwować w poniedziałek, 8 października. Właśnie wtedy będzie można zaobserwować na niebie największą liczbę spadających gwiazd.

Radiant roju Drakonidów znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka, który w Polsce widoczny jest przez cały rok. Konstelację najlepiej oglądać podczas cieplejszych miesięcy. Jest to jedna z najdawniej nazwanych i najciekawszych konstelacji nieba północnego. Rozciąga się wokół Małej Niedźwiedzicy (Małego Wozu) – począwszy od gwiazdozbioru Cefeusza i Herkulesa, a skończywszy na Wielkiej Niedźwiedzicy (Wielkim Wozie). Właśnie w tym miejscu na niebie należy szukać deszczu meteorów w październiku 2018 roku.

» Leonidy 2018 - kiedy i jak oglądać noc spadających gwiazd w listopadzie?

Maksimum roju Drakonidów - jak oglądać noc spadających gwiazd?

Obserwacje nocy spadających gwiazd w październiku 2018 roku najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Deszcz meteorów roju Drakonidów potrwa prawdopodobnie aż do świtu. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego.

Co ważne, do obserwacji nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem, choć uchwycenie na zdjęciu spadającej gwiazdy nie jest proste.

Drakonidy są pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Ich wzmożoną aktywność obserwuje się w latach powrotu komety w okolice Słońca. Szczególnie "dały o sobie znać" w nocy z 9 na 10 października 1933 (350 meteorów na minutę) i 1946 roku (kilkaset na minutę).

RadioZET.pl/KP