Zamknij

Droga Krzyżowa 2021 - kiedy się zaczyna i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE]

16.02.2021 15:27
Droga Krzyżowa 2021 - kiedy się zaczyna i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE]
fot. PIXABAY

Kiedy zaczyna się Droga Krzyżowa 2021 i w jakie dni jest odprawiana? Droga Krzyżowa ściśle związana jest z Wielkim Postem - jest jednym ze specjalnych nabożeństw, które odbywa się w czasie jego trwania. Stacje Drogi Krzyżowej, znaczenie i inne informacje na temat nabożeństwa wielkopostnego, zamieszczamy poniżej.

Droga Krzyżowa 2021 - kiedy się zaczyna i do kiedy trwa? W jakie dni jest odprawiana? Jakie jest jest znaczenie? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, sprawdzamy najważniejsze informacje i przedstawiamy wszystkie stacje Drogi Krzyżowej.

Droga Krzyżowa 2021 - kiedy się zaczyna i w jakie dni jest odprawiana?

Informacji na temat tego, kiedy odbywa się Droga Krzyżowa 2021 i kiedy jest odprawiana, tradycyjnie wraz z początkiem nowego roku, poszukuje w sieci wiele osób. Droga Krzyżowa ściśle związana jest z Wielkim Postem - jest jednym ze specjalnych nabożeństw, które odbywa się w czasie jego trwania.

Droga Krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od pierwszego piątku po Środzie Popielcowej. W 2021 roku Droga Krzyżowa rozpocznie się 19 lutego. Nabożeństwo odbywać się będzie do 26 marca (Wielki Post kończy się Wielkim Czwartkiem 1 kwietnia).

Wielki Post 2021 - od kiedy i do kiedy trwa oraz dlaczego go obchodzimy? [TERMINY, DATA]

Godziny odprawiania Drogi Krzyżowej w piątki nie są jednakowe i zależą od decyzji poszczególnych parafii. W niektórych Droga Krzyżowa odbywa się dwa razy w ciągu dnia - rano i wieczorem. Informacje na temat tego, jak odprawiane będzie nabożeństwo, zazwyczaj podawane są pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczane są w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii. 

Stacje Drogi Krzyżowej - ile jest i jak się nazywają?

W tradycji katolickiej zapisanych jest 14 stacji Drogi Krzyżowej. Pojawia się także XV stacja  "Zmartwychwstanie", która, jak wierzą katolicy, nadaje sens całej ofierze Jezusa. Poniżej przedstawiamy wszystkie stacje Drogi Krzyżowej.

 • Stacja I: Pan Jezus na śmierć skazany.
 • Stacja II: Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
 • Stacja III: Pierwszy upadek Pana Jezusa.
 • Stacja IV: Pan Jezus spotyka swą matkę.
 • Stacja V: Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
 • Stacja VI: Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
 • Stacja VII: Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
 • Stacja VIII: Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
 • Stacja IX: Trzeci upadek Pana Jezusa.
 • Stacja X: Pan Jezus z szat obnażony.
 • Stacja XI: Pan Jezus przybity do krzyża.
 • Stacja XII: Pan Jezus umiera na krzyżu.
 • Stacja XIII: Pan Jezus zdjęty z krzyża.
 • Stacja XIV: Pan Jezus złożony do grobu.

Zwyczajem jest, że przy każdej stacji Drogi Krzyżowej klęka się i po słowach kapłana Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie, wierni odpowiadają Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył, albo: Żeś przez Krzyż swój święty świat odkupić raczył.

Podczas przechodzenia z jednej stacji do kolejnej tradycyjnie śpiewa się pieśń - Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

Droga Krzyżowa to w Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Nabożeństwo to ma służyć pogłębieniu duchowej refleksji oraz przygotowaniu na czas zmartwychwstania Chrystusa.

Raz w roku w wielu miastach nie tylko w Polsce, ale i za granicą, odbywa się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy nocą pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Idą samotnie, a na trasie obowiązuje zasada ciszy.

RadioZET.pl