Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Michał Korościel
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Droga Krzyżowa - kiedy się zaczyna 2019 i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE]

22.03.2019 15:53
xxx zet

Kiedy zaczyna się Droga Krzyżowa 2019 i w jakie dni jest odprawiana? Droga Krzyżowa ściśle związana jest z Wielkim Postem - jest jednym ze specjalnych nabożeństw, które odbywa się w czasie jego trwania. Stacje Drogi Krzyżowej, znaczenie i inne informacje na temat nabożeństwa wielkopostnego, zamieszczamy poniżej.

Droga Krzyżowa - kiedy się zaczyna 2019 i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE] fot. PIXABAY

Droga Krzyżowa 2019 - kiedy się zaczyna i do kiedy trwa? W jakie dni jest odprawiana? Jakie jest jest znaczenie? Sprawdzamy najważniejsze informacje i przedstawiamy wszystkie stacje Drogi Krzyżowej.

Droga Krzyżowa 2019 - kiedy się zaczyna i w jakie dni jest odprawiana?

Informacji na temat tego, kiedy zaczyna się Droga Krzyżowa 2019 i kiedy jest odprawiana, tradycyjnie wraz z początkiem nowego roku, poszukuje wiele osób. Droga Krzyżowa ściśle związana jest z Wielkim Postem - jest jednym ze specjalnych nabożeństw, które odbywa się w czasie jego trwania. Droga Krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od pierwszego piątku po Środzie Popielcowej. W tym roku Droga Krzyżowa rozpocznie się 8 marca. Nabożeństwo odbywać się będzie do 12 kwietnia (Wielki Post kończy się Wielkim Czwartkiem 18 kwietnia).

» Wielki Post 2019 - kiedy zaczyna się post 2019, do kiedy i ile trwa? [DATY] «

Godziny odprawiania Drogi Krzyżowej 2019 w piątki nie są jednakowe i zależą od decyzji poszczególnych parafii. W niektórych Droga Krzyżowa odbywa się dwa razy w ciągu dnia - rano i wieczorem. Informacje na temat tego, jak odprawiane będzie nabożeństwo, zazwyczaj podawane są pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczane są w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii. 

Droga Krzyżowa: STACJE - ile jest i jak się nazywają?

W tradycji katolickiej zapisanych jest 14 stacji Drogi Krzyżowej. Pojawia się także XV stacja  "Zmartwychwstanie", która, jak wierzą katolicy, nadaje sens całej ofierze Jezusa. Poniżej przedstawiamy wszystkie stacje Drogi Krzyżowej.

 • Stacja I: Pan Jezus na śmierć skazany.
 • Stacja II: Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
 • Stacja III: Pierwszy upadek Pana Jezusa.
 • Stacja IV: Pan Jezus spotyka swą matkę.
 • Stacja V: Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
 • Stacja VI: Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
 • Stacja VII: Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
 • Stacja VIII: Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
 • Stacja IX: Trzeci upadek Pana Jezusa.
 • Stacja X: Pan Jezus z szat obnażony.
 • Stacja XI: Pan Jezus przybity do krzyża.
 • Stacja XII: Pan Jezus umiera na krzyżu.
 • Stacja XIII: Pan Jezus zdjęty z krzyża.
 • Stacja XIV: Pan Jezus złożony do grobu.

Zwyczajem jest, że przy każdej stacji Drogi Krzyżowej klęka się i po słowach kapłana Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie, wierni odpowiadają Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył, albo: Żeś przez Krzyż swój święty świat odkupić raczył.

Podczas przechodzenia z jednej stacji do kolejnej tradycyjnie śpiewa się pieśń - Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

Droga Krzyżowa to w Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Nabożeństwo to ma służyć pogłębieniu duchowej refleksji oraz przygotowaniu na czas zmartwychwstania Chrystusa.

» Gorzkie żale 2019 - kiedy są, na czym polegają i ile trwa nabożeństwo?

Raz w roku (w 2019 będzie to 12 kwietnia) w wielu miastach nie tylko w Polsce, ale i za granicą, odbywa się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy nocą pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Idą samotnie, a na trasie obowiązuje zasada ciszy.

RadioZET.pl/JW

Oceń