Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Droga Krzyżowa - kiedy się zaczyna 2019 i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE]

09.04.2019 11:55

Kiedy zaczyna się Droga Krzyżowa 2019 i w jakie dni jest odprawiana? Droga Krzyżowa ściśle związana jest z Wielkim Postem - jest jednym ze specjalnych nabożeństw, które odbywa się w czasie jego trwania. Stacje Drogi Krzyżowej, znaczenie i inne informacje na temat nabożeństwa wielkopostnego, zamieszczamy poniżej.

Droga Krzyżowa - kiedy się zaczyna 2019 i w jakie dni jest odprawiana? [STACJE] fot. PIXABAY

Droga Krzyżowa 2019 - kiedy się zaczyna i do kiedy trwa? W jakie dni jest odprawiana? Jakie jest jest znaczenie? Sprawdzamy najważniejsze informacje i przedstawiamy wszystkie stacje Drogi Krzyżowej.

Droga Krzyżowa 2019 - kiedy się zaczyna i w jakie dni jest odprawiana?

Informacji na temat tego, kiedy zaczyna się Droga Krzyżowa 2019 i kiedy jest odprawiana, tradycyjnie wraz z początkiem nowego roku, poszukuje wiele osób. Droga Krzyżowa ściśle związana jest z Wielkim Postem - jest jednym ze specjalnych nabożeństw, które odbywa się w czasie jego trwania. Droga Krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od pierwszego piątku po Środzie Popielcowej. W tym roku Droga Krzyżowa rozpocznie się 8 marca. Nabożeństwo odbywać się będzie do 12 kwietnia (Wielki Post kończy się Wielkim Czwartkiem 18 kwietnia).

» Wielki Post 2019 - kiedy zaczyna się post 2019, do kiedy i ile trwa? [DATY] «

Godziny odprawiania Drogi Krzyżowej 2019 w piątki nie są jednakowe i zależą od decyzji poszczególnych parafii. W niektórych Droga Krzyżowa odbywa się dwa razy w ciągu dnia - rano i wieczorem. Informacje na temat tego, jak odprawiane będzie nabożeństwo, zazwyczaj podawane są pod koniec niedzielnych mszy albo zamieszczane są w specjalnych gablotach przy kościołach lub na stronie internetowej danej parafii. 

Msza w Wielki Piątek - czy jest obowiązkowa i ile trwa liturgia? [PRZEBIEG]

Droga Krzyżowa: STACJE - ile jest i jak się nazywają?

W tradycji katolickiej zapisanych jest 14 stacji Drogi Krzyżowej. Pojawia się także XV stacja  "Zmartwychwstanie", która, jak wierzą katolicy, nadaje sens całej ofierze Jezusa. Poniżej przedstawiamy wszystkie stacje Drogi Krzyżowej.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2019 - kiedy jest, gdzie i na czym polega? [DATA]

 • Stacja I: Pan Jezus na śmierć skazany.
 • Stacja II: Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
 • Stacja III: Pierwszy upadek Pana Jezusa.
 • Stacja IV: Pan Jezus spotyka swą matkę.
 • Stacja V: Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
 • Stacja VI: Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
 • Stacja VII: Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
 • Stacja VIII: Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
 • Stacja IX: Trzeci upadek Pana Jezusa.
 • Stacja X: Pan Jezus z szat obnażony.
 • Stacja XI: Pan Jezus przybity do krzyża.
 • Stacja XII: Pan Jezus umiera na krzyżu.
 • Stacja XIII: Pan Jezus zdjęty z krzyża.
 • Stacja XIV: Pan Jezus złożony do grobu.

Zwyczajem jest, że przy każdej stacji Drogi Krzyżowej klęka się i po słowach kapłana Kłaniamy Ci się, Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie, wierni odpowiadają Żeś przez Krzyż i Mękę swoją świat odkupić raczył, albo: Żeś przez Krzyż swój święty świat odkupić raczył.

Podczas przechodzenia z jednej stacji do kolejnej tradycyjnie śpiewa się pieśń - Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

Droga Krzyżowa to w Kościele katolickim nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Nabożeństwo to ma służyć pogłębieniu duchowej refleksji oraz przygotowaniu na czas zmartwychwstania Chrystusa.

» Gorzkie żale 2019 - kiedy są, na czym polegają i ile trwa nabożeństwo?

Raz w roku (w 2019 będzie to 12 kwietnia) w wielu miastach nie tylko w Polsce, ale i za granicą, odbywa się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Uczestnicy nocą pokonują kilkadziesiąt kilometrów. Idą samotnie, a na trasie obowiązuje zasada ciszy.

RadioZET.pl/JW

Oceń