Zamknij

Dwa polskie uniwersytety na prestiżowej liście najlepszych uczelni na świecie. Możemy być dumni!

Redakcja
16.08.2018 20:15
Dwa polskie uniwersytety na prestiżowej liście najlepszych uczelni na świecie. Możemy być dumni!
fot. Pixabay

Aż dwie polskie uczelnie znalazły się w elitarnym gronie najlepszych na świecie. Są już wyniki tegorocznego prestiżowego rankingu Academic Ranking of World Universities.

Polskie uczelnie wśród najlepszych na świecie!

Jest się z czego cieszyć - aż dwie polskie uczelnie znalazły się w prestiżowym gronie 500 najlepszych na świecie. Academic Ranking of World Universities (AWRU), znany również jako Lista Szanghajska to jeden z najbardziej cenionych rankingów uczelni wyższych. Gratulacje należą się zarówno Uniwersytetowi Warszawskiemu jak i Uniwersytetowi Jagiellońskiemu! Liderem tegorocznej edycji rankingu, przygotowanej przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju jak niemal co roku pozostaje Uniwersytet Harvarda.

Zobacz także

Zobacz także

Uniwersytet Harvarda to najlepsza uczelnia na świecie

Pozostała część podium również nie zaskakuje - tradycyjnie drugie miejsce zajął amerykański Stanford, a trzecie - brytyjski Cambridge. Polskie uczelnie trafiły na listę już po raz kolejny. UW podobnie jak w ubiegłym roku znalazło się w czwartej setce najlepszych uczelni na świecie, a UJ w piątej. Uniwersytet Warszawski znajduje się w rankingu praktycznie od jego samego początku, czyli 2003 roku.

Zobacz także

Uniwersytet Warszawski to najlepsza uczelnia w Polsce

Dokładne miejsca na liście są podawane jedynie w przypadku pierwszych 100 uczelni. Jednak sama obecność na liście to olbrzymi prestiż dla wybranych uniwersytetów. Wśród kryteriów wyboru, jakimi kierują się autorzy rankingu są m.in. liczba absolwentów lub pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczba najczęściej cytowanych naukowców (wybranych przez Thomson Reuters), liczba publikacji w takich czasopismach jak "Nature" czy "Science", liczba publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). Liczy się także stosunek ilości wymienionych osiągnięć do wielkości analizowanej uczelni.

Zobacz także

Zobacz także

Na liście znalazły się też inne polskie uczelnie

W tegorocznym rankingu pojawiły się także inne polskie uczelnie. W siódmej setce sklasyfikowana została krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. W ósmej znalazły się za to aż trzy kolejne: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Warszawska. W dziewiątej setce pojawił Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, który stracił ubiegłoroczną pozycję w ósmej setce . W ostatniej, dziesiątej setce znalazło się pięć polskich uczelni: Politechnika Łódzka, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska. Możemy być dumni!

RadioZET.pl/źródło:TVN24/AG