Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dyktando Warszawskie 2018: kiedy i gdzie? [ZAPISY]

06.04.2018 16:06

Dyktando Warszawskie 2018 już niebawem w stolicy. W tym roku przypada już jego druga edycja. Kto zostanie Warszawskim Mistrzem Ortografii tym razem? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące nadchodzącego wydarzenia i sprawdzamy, do kiedy trwają zapisy na Dyktando Warszawskie 2018. 

Dyktando Warszawskie 2018: kiedy i gdzie? [ZAPISY] fot. PIXABAY

Dyktando Warszawskie 2018: zapisy, kiedy i gdzie? Sprawdzamy, w jakim terminie odbędzie się druga edycja wydarzenia i czego możemy spodziewać się na dyktandzie.

» Ogólnopolskie Dyktando 2016: sprawdź, ile miałbyś punktów! «

Dyktando Warszawskie 2018: zapisy na wydarzenie

Zapisy na Dyktando Warszawskie 2018 wystartowały już 26 marca i potrwają do 8 kwietnia lub do wyczerpania miejsc. Formularz rejestracyjny, jak i regulamin znajdują się na stronie um.warszawa.pl/dyktando. Tekst Dyktanda Warszawskiego 2018 przygotowany zostanie przez prof. Jerzego Bralczyka oraz prof. Andrzeja Markowskiego. Jak informują organizatorzy wydarzenia - "Rok 2018 jest rokiem szczególnych rocznic. Dlatego też w tekście drugiego Dyktanda Warszawskiego znajdą się wątki związane m.in. ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-leciem uzyskania praw wyborczych kobiet".

W Dyktandzie Warszawskim 2018 mogą wziąć udział wszystkie osoby, które najpóźniej w dniu pisania dyktanda ukończyły 16 lat i spełniają minimum jeden z warunków, tj. zamieszkują w granicach administracyjnych m.st. Warszawy lub są studentami uczelni warszawskich.

Dyktando Warszawskie 2018: data i miejsce wydarzenia

Dyktando Warszawskie 2018 odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia w godzinach 12:00-16:00. Test z ortografii będzie mieć miejsce na Sali Starzyńskiego (IV piętro), w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jak czytamy na oficjalnym Facebooku wydarzenia - "W trakcie sprawdzania prac konkursowych na uczestników czekać będzie kilka niespodzianek z dziedziny językoznawstwa". Organizatorzy dodają także, że oczekiwanie na wyniki Dyktanda Warszawskiego 2018 umilać będzie występ Mariana Opani, a całe wydarzenie poprowadzi Beata Tadla - laureatka tytułu Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

Przypominamy, że w tym roku przypada już druga edycja wydarzenia. Podczas pierwszego Dyktanda Warszawskiego uczestnicy musieli zmierzyć się z tekstem dotyczącym wyprawy nad Zalew Zegrzyński. Poniżej zamieszczamy kawałek tekstu, który był do napisania podczas Dyktanda Warszawskiego 2017.

"Jak by to było przyjemnie przemierzyć, jak w pozaprzeszłym wieku, warszawskie przestrzenie, wzdłuż i wszerz, w poprzek i na ukos, od niegdysiejszych suburbiów, choćby od dzisiejszych pierzei do pierzei, na przykład od miejsca, gdzie dziś stacja Kolei Mazowieckich Ursus-Niedźwiadek, aż do Zalewu Zegrzyńskiego, jakimś staromodnym, z dawna już zapomnianym środkiem lokomocji, nowo wyposażonym ekwipażem, albo choćby wiejskim obskurnym wozem z hołoblami i duhą, nawet gdyby trwało to półtrzecia dnia!" - brzmiał początek dyktanda.

RadioZET.pl/JW

Oceń