Zamknij

Dyrektywa PSD2 - co to jest, jakie zmiany dla klientów i od kiedy wejdą w życie?

Jolanta Waligóra
13.09.2019 13:27
Dyrektywa PSD2 - co to jest, jakie zmiany dla klientów i od kiedy wejdą w życie?
fot. PIXABAY

Dyrektywa PSD2 w Polsce zacznie obowiązywać od pierwszej połowy września 2019 roku. Jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów. Zmieni się m.in. sposób logowania do kont bankowych online oraz pojawi się częstsze wpisywanie kodu PIN przy płatnościach kartą. Szczegółowe informacje na temat tego, co to PSD2, jakie zmiany i od kiedy wejdzie w życie, można znaleźć poniżej.

PSD2 - dyrektywa: co to jest i o co w niej chodzi? Jakie zmiany niesie dla klientów, jeśli chodzi o bankowość elektroniczną i nie tylko? Od kiedy wejdą w życie? Co warto wiedzieć? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko na temat dyrektywy PSD2.

PSD2 - dyrektywa: co to i jakie zmiany dla klientów banków?

Informacje na temat tego, co to jest dyrektywa PSD2 i jakie zmiany dla klientów banków, szczególnie interesują wiele osób. Dyrektywa przyjęta została w 2015 roku przez kraje Unii Europejskiej, a jej głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów. W ubiegłym roku w Polsce wprowadzono już część przepisów, m.in. skrócenie czasu rozpatrywania reklamacji do 15 dni roboczych. W pierwszej połowie września 2019 w życie natomiast wejdą kolejne przepisy związane z przyjęciem dyrektywy PSD2.

Zmiany dotyczyć będą m.in. sposobu logowania do kont bankowych online. Pojawi się procedura silnego uwierzytelnienia, która oznacza, że tożsamość klienta korzystającego z elektronicznych usług płatniczych, musi zostać podwójnie zweryfikowana. Każdy bank wybiera jeden z trzech proponowanych elementów weryfikacji - coś, co wie wyłącznie klient (np. PIN lub hasło), coś, co posiada wyłącznie klient (np. karta lub smartfon), coś, co charakteryzuje klienta (np. odciski palców). 

Logowanie do bankowości po nowemu. Login i hasło nie wystarczą

Ponadto dyrektywa PSD2 wprowadza limity na płatności kartą bez użycia kodu PIN. Można wyróżnić dwa limity - ilościowy oraz wartościowy, a dany bank może wybrać jeden z nich. Limit ilościowy polega na tym, że pięć pierwszych transakcji do 50 zł odbywać się będzie bez PIN-u, natomiast szósta, siódma i kolejne będą wymagały podania specjalnego kodu. 

W przypadku limitu wartościowego PIN trzeba podać, gdy suma kolejnych płatności niepotwierdzonych tym kodem przekroczy ustalony przez bank próg. W dyrektywie ten limit ustalony jest na maksymalnie 150 euro, jednak mogą go zmniejszyć.

Dodatkowo w dyrektywie PSD2 pojawi się także tzw. otwarta bankowość. Najprościej mówiąc, oznacza to, że każdy bank, który oferuje dostęp do konta przez internet, będzie musiał umożliwić dostęp TPP do danych z rachunku posiadacza za zgodą właściciela rachunku. Z kolei podmioty trzecie będą mogły, w imieniu użytkownika usług płatniczych i za jego zgodą, uzyskać dostęp do informacji o jego rachunku lub zlecać realizację płatności.

Logowanie do banków. KNF o możliwych wnioskach o opóźnienie zmian

Dyrektywa PSD2 - od kiedy wejdzie w życie?

Wiele osób szuka także w sieci informacji na temat tego, kiedy dyrektywa PSD2 wejdzie w życie. Unijna dyrektywa obowiązywać zacznie od soboty, 14 września 2019 roku. To właśnie wtedy powyższe zmiany wejdą w życie.

RadioZET.pl/tvn24bis.pl/JW