Zamknij

Dzień Babci 2019 - kiedy wypada Dzień Babci w Polsce i jak się obchodzi?

Redakcja
21.01.2019 09:50
Dzień Babci 2019 - kiedy wypada Dzień Babci w Polsce i jak się obchodzi?
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy Dzień Babci 2019? Choć data tego święta jest stała, to co roku informacji na ten temat szuka wiele osób. Tego dnia wnuczęta składają babciom życzenia i obdarowują je większymi bądź mniejszymi upominkami. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy wypada Dzień Babci w Polsce, jego obchodów i historii zamieszczamy poniżej.

Dzień Babci 2019 w Polsce - kiedy wypada święto babć? Jak się je obchodzi? Jaka jest jego geneza? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i przedstawiamy najważniejsze informacje o Dniu Babci.

» Życzenia na Dzień Babci i Dziadka razem - wspólne piękne i wzruszające życzenia 

Dzień Babci 2019 - kiedy jest Dzień Babci w Polsce ? [DATA]

Mimo że data Dnia Babci jest stała i co roku przypada w tym samym terminie, to zawsze na początku stycznia wiele osób w internecie szuka informacji na temat tego, kiedy Dzień Babci. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada 21 stycznia. Tym razem będzie to poniedziałek. 

Z kolei dzień później, 22 stycznia (w 2019 roku będzie to wtorek) wypada Dzień Dziadka.

» Dzień Dziadka 2019 - kiedy jest Dzień Dziadka w Polsce, jaka historia? [DATA] «

Jak wspominaliśmy powyżej, Dzień Babci i Dziadka to święta, które w Polsce wypadają zwyczajowo w styczniu, jednak są one obchodzone także w innych państwach na świecie, m.in. we Francji, w Rosji czy w Ameryce. Ich daty najczęściej się nie pokrywają, a dodatkowo bardzo często Dzień Babci i Dzień Dziadka są obchodzone jako jedno święto, nazywane "Dniem Dziadków". 

Dzień Babci w Polsce - obchody, historia święta

Po raz pierwszy pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie". Później święto to w naszym kraju zaczął popularyzować "Express Poznański", a duchem sprawczym przedsięwzięcia był zmarły już Kazimierz Flieger. W 1966 roku także "Express wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci, a święto to szybko przyjęło się w całej Polsce.

Oczywiście zwyczajem w Dzień Babci w Polsce jest składanie życzeń babciom przez wnuczęta i obdarowywanie je mniejszymi bądź większymi upominkami. W wielu przedszkolach, zerówkach i szkołach podstawowych 21 stycznia organizuje się przedstawienia i występy dedykowane babciom.

RadioZET.pl/JW

Dzień Babci i Dziadka 2018 to święta, które w Polsce wypadają zwyczajowo w styczniu, jednak są one obchodzone także w wielu państwach na świecie, m.in. we Francji, w Rosji czy w Ameryce. Ich daty najczęściej się nie pokrywają, a dodatkowo bardzo często Dzień Babci i Dzień Dziadka są obchodzone jako jedno święto, nazywane "Dniem Dziadków".