Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień Babci 2019 - kiedy wypada Dzień Babci w Polsce i jak się obchodzi?

21.01.2019 09:50

Kiedy Dzień Babci 2019? Choć data tego święta jest stała, to co roku informacji na ten temat szuka wiele osób. Tego dnia wnuczęta składają babciom życzenia i obdarowują je większymi bądź mniejszymi upominkami. Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy wypada Dzień Babci w Polsce, jego obchodów i historii zamieszczamy poniżej.

Dzień Babci 2019 - kiedy wypada Dzień Babci w Polsce i jak się obchodzi? fot. SHUTTERSTOCK

Dzień Babci 2019 w Polsce - kiedy wypada święto babć? Jak się je obchodzi? Jaka jest jego geneza? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i przedstawiamy najważniejsze informacje o Dniu Babci.

» Życzenia na Dzień Babci i Dziadka razem - wspólne piękne i wzruszające życzenia 

Dzień Babci 2019 - kiedy jest Dzień Babci w Polsce ? [DATA]

Mimo że data Dnia Babci jest stała i co roku przypada w tym samym terminie, to zawsze na początku stycznia wiele osób w internecie szuka informacji na temat tego, kiedy Dzień Babci. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach święto to przypada 21 stycznia. Tym razem będzie to poniedziałek. 

Z kolei dzień później, 22 stycznia (w 2019 roku będzie to wtorek) wypada Dzień Dziadka.

» Dzień Dziadka 2019 - kiedy jest Dzień Dziadka w Polsce, jaka historia? [DATA] «

Jak wspominaliśmy powyżej, Dzień Babci i Dziadka to święta, które w Polsce wypadają zwyczajowo w styczniu, jednak są one obchodzone także w innych państwach na świecie, m.in. we Francji, w Rosji czy w Ameryce. Ich daty najczęściej się nie pokrywają, a dodatkowo bardzo często Dzień Babci i Dzień Dziadka są obchodzone jako jedno święto, nazywane "Dniem Dziadków". 

Dzień Babci w Polsce - obchody, historia święta

Po raz pierwszy pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie". Później święto to w naszym kraju zaczął popularyzować "Express Poznański", a duchem sprawczym przedsięwzięcia był zmarły już Kazimierz Flieger. W 1966 roku także "Express wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci, a święto to szybko przyjęło się w całej Polsce.

Oczywiście zwyczajem w Dzień Babci w Polsce jest składanie życzeń babciom przez wnuczęta i obdarowywanie je mniejszymi bądź większymi upominkami. W wielu przedszkolach, zerówkach i szkołach podstawowych 21 stycznia organizuje się przedstawienia i występy dedykowane babciom.

RadioZET.pl/JW

Dzień Babci i Dziadka 2018 to święta, które w Polsce wypadają zwyczajowo w styczniu, jednak są one obchodzone także w wielu państwach na świecie, m.in. we Francji, w Rosji czy w Ameryce. Ich daty najczęściej się nie pokrywają, a dodatkowo bardzo często Dzień Babci i Dzień Dziadka są obchodzone jako jedno święto, nazywane "Dniem Dziadków". 

Oceń