Zamknij

Dzień Babci i Dziadka 2021 - kiedy obchodzimy w Polsce święto dziadków? [DATA]

20.01.2021 09:46
Dzień Babci i Dziadka 2021 - kiedy są i jak się obchodzi święto dziadków? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy Dzień Babci i Dziadka 2021? Święto dziadków rokrocznie przypada w tym samym terminie, w drugiej połowie stycznia. Dni te mają na celu uhonorowanie dziadków, dlatego w tym czasie wnuki składają życzenia, a w przedszkolach zwyczajowo odbywają się specjalne przedstawienia. Sprawdzamy, kiedy są Dzień Babci i Dzień Dziadka oraz jaka jest historia tych świąt.

Dzień Babci i Dziadka 2021 - DATA: kiedy jest święto dziadków? Jak się je obchodzi? Jaka jest ich historia? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy, kiedy jest Dzień Babci i Dzień Dziadka w 2021 roku.

Dzień Dziadka - ŻYCZENIA i najpiękniejsze WIERSZYKI dla dziadka 2021

Dzień Babci i Dziadka 2021- kiedy wypadają w Polsce? [DATA]

Dzień Babci i Dziadka 2021 co prawda wypadają w różnych terminach, ale ich daty są bardzo zbliżone. Święto dziadków rokrocznie przypada w drugiej połowie stycznia - dokładnie 21 stycznia jest Dzień Babci (w 2021 będzie to czwartek), a zaledwie dzień później, czyli 22 stycznia wypada Dzień Dziadka (w 2021 będzie to piątek). W związku z tak zbliżonymi datami Dnia Babci i Dnia Dziadka obchody w Polsce tych świąt są często łączone.

Co ciekawe, święto to nie wypada jedynie w Polsce. Dzień Babci i Dziadka świętują także mieszkańcy m.in. Rosji, Ameryki czy Wielkiej Brytanii.

Dzień Babci i Dziadka - ŻYCZENIA i najpiękniejsze WIERSZYKI dla dziadków

Dzień Babci i Dziadka - historia i obchody w Polsce

Choć Dzień Babci i Dziadka to bardzo zbliżone święta, to ich geneza jest różna. Po raz pierwszy pomysł utworzenia Dnia Babci w Polsce pojawił się w 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie". Później święto to w naszym kraju zaczął popularyzować "Express Poznański", a duchem sprawczym przedsięwzięcia był zmarły już Kazimierz Flieger. W 1966 roku także "Express wieczorny" ogłosił 21 stycznia Dniem Babci, a święto to szybko przyjęło się w całej Polsce.

Dzień Babci 2021 - kiedy jest w Polsce, jak się obchodzi i jaka jest historia święta? [DATA] 

Z kolei Dzień Dziadka prawdopodobnie przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach osiemdziesiątych XX wieku i stopniowo stawał się coraz popularniejszy. Jego geneza jednak nie jest do końca znana.

Dzień Dziadka 2021 - kiedy jest w Polsce i jaka jest historia święta dziadków? [DATA]

Zwyczajem w Dzień Babci i Dziadka w Polsce jest składanie życzeń dziadkom przez wnuczęta i obdarowywanie ich mniejszymi bądź większymi upominkami. W wielu przedszkolach, zerówkach i szkołach podstawowych 21 lub 22 stycznia organizuje się także przedstawienia i występy dedykowane dziadkom.

Dzień Babci i Dziadka - PREZENT: najlepsze i oryginalne pomysły na prezenty dla dziadków 2021

RadioZET.pl