Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień Bez Stanika 2018 - geneza święta. Jak je obchodzimy? [30.05.]

30.05.2018 15:46

Międzynarodowy Dzień Bez Stanika 2018 obchodzimy w środę, 30 maja. Choć święto to należy traktować z przymrużeniem oka, to jednak wiele kobiet w ten dzień decyduje się zostawić biustonosz w domu. Jaka jest historia Dnia Bez Stanika i kto go wymyślił? Przedstawiamy genezę święta i sprawdzamy, jak wyglądają jego obchody w Polsce i za granicą. 

Dzień Bez Stanika 2018 - geneza i historia święta. Jak obchodzić? [30.05.] fot. PIXABAY

Dzień Bez Stanika 2018 - geneza i historia święta. Kto je wymyślił i jak obchodzą je kobiety w Polsce, a jak za granicą? Odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

» Czerwiec 2018: wydarzenia, atrakcje, koncerty - co robić? [WARSZAWA] «

Międzynarodowy Dzień Bez Stanika 2018 - kiedy wypada i jak je obchodzimy?

Międzynarodowy Dzień Bez Stanika 2018 w Polsce i niektórych krajach obchodzony jest w środę, 30 maja. W Stanach Zjednoczonych natomiast święto to przypada blisko dwa miesiące później, a dokładniej 9 lipca. Organizatorzy za oceanem otwarcie wyrażają swoje zamiłowanie do kobiecego ciała i zachęcają, by w ten dzień wszystkie panie na 24 godziny "uwolniły swoje piersi".

W Polsce Dzień Bez Stanika lansowany jest przez niektóre środowiska. Mimo że święto to należy traktować z przymrużeniem oka, to wiele kobiet w tym dniu zostawia biustonosz w domu. Zdania na ten temat są jednak mocno podzielone. Część pań nie ma nic przeciwko niezakładaniu biustonosza i uważa, że bez niego jest po prostu wygodniej. W związku z tym niektóre kobiety Dzień Bez Stanika obchodzą przez większą część roku, a nie tylko 30 maja. Z kolei inne panie nie wyobrażają sobie życia bez biustonosza, a jego noszenie jest dla nich po prostu komfortowe.

Zagłosuj

Obchodzisz Dzień Bez Stanika 2018?

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego biustonosza jest bardzo ważny. Źle dobrany może powodować problemy zdrowotne. Biustonosz przede wszystkim nie powinien być ani za ciasny, ani zbyt luźny w obwodzie. Przy jego wyborze bardzo ważny jest też rozmiar miseczki. Dzień Bez Stanika 2018 może być doskonałą okazją do wizyty u brafitterki.

Dzień Bez Stanika 2018 - historia i geneza święta

Niektórzy uważają, że Dzień Bez Stanika wymyślony został przez panów, którzy chętnie namawiają kobiety do świętowania. Inni natomiast są zdania, że stały za tym feministki. Geneza tego święta nie jest jednak do końca znana. 

Historia biustonosza sięga czasów Starożytnej Grecji. W tym czasie kobiety, aby wygodniej im było uprawiać sport, wiązały piersi specjalnymi przepaskami. Dopiero w 1910 roku pojawił się współczesny odpowiednik biustonosza wymyślony przez Caresse Crosby. Z kolei model ze wzmocnionymi miseczkami, który miał rozdzielać piersi, zaprojektowany został kilka lat później w 1943 roku przez Jane Russel. W latach 60. i 70. do niezakładania stanika namawiały feministki. Noszenie ich jednak, ze względu na dress code w pracy, było nadal bardzo popularne.

RadioZET.pl/JW

Oceń