Zamknij

Dzień Bez Stanika 2019 - jaka jest historia święta i kiedy je obchodzimy? [30.05]

Jolanta Waligóra
30.05.2019 13:33
Dzień bez stanika 2019 - jaka jest historia święta i kiedy je obchodzimy?
fot. PIXABAY

Międzynarodowy Dzień Bez Stanika rokrocznie obchodzimy 30 maja. Choć to niecodzienne święto należy traktować raczej z przymrużeniem oka, to jednak niektóre kobiety w tym dniu decydują się na zostawienie biustonosza w domu. Jaka jest historia Dnia Bez Stanika i skąd się wzięło to nieoczywiste święto? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Dzień Bez Stanika - kiedy jest? Jaka jest historia tego niecodziennego święta? Kto je wymyślił i skąd się wzięło? Jak obchodzą je kobiety w Polsce, a jak za granicą? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o Dniu Bez Stanika 2019.

Międzynarodowy Dzień Bez Stanika 2019 - kiedy wypada w Polsce i jak obchodzimy?

Międzynarodowy Dzień Bez Stanika w Polsce i niektórych krajach na świecie obchodzony jest rokrocznie 30 maja. Tym razem jest to czwartek. W Stanach Zjednoczonych natomiast święto to przypada blisko półtora miesiąca później, a dokładniej 9 lipca. Organizatorzy za oceanem otwarcie wyrażają swoje zamiłowanie do kobiecego ciała i zachęcają, by w ten dzień wszystkie panie na 24 godziny "uwolniły swoje piersi".

Czerwiec 2019 - wydarzenia, koncerty, atrakcje: co robić i gdzie iść? [WARSZAWA]

W Polsce Dzień Bez Stanika lansowany jest przez niektóre środowiska. Mimo że to nieoczywiste święto należy traktować raczej z przymrużeniem oka, to niektóre kobiety w tym dniu postanawiają zostawić biustonosz w domu. Zdania na ten temat są jednak mocno podzielone. Część pań nie ma nic przeciwko niezakładaniu biustonosza i uważa, że bez niego jest po prostu wygodniej. W związku z tym niektóre kobiety Dzień Bez Stanika obchodzą przez większą część roku, a nie tylko 30 maja. Z kolei inne panie nie wyobrażają sobie życia bez biustonosza, a jego noszenie jest dla nich po prostu komfortowe.

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego biustonosza jest bardzo ważny. Źle dobrany może powodować problemy zdrowotne. Biustonosz przede wszystkim nie powinien być ani za ciasny, ani zbyt luźny w obwodzie. Przy jego wyborze bardzo ważny jest też rozmiar miseczki. Dzień Bez Stanika 2019 może być zatem doskonałą okazją do wizyty u brafitterki, czyli specjalistki od dobierania bielizny. W końcu niewłaściwie dopasowany biustonosz może powodować nawet problemy z kręgosłupem.

Nastolatek stworzył biustonosz, który pomaga wykryć raka piersi

Dzień Bez Stanika - historia święta. Skąd się wzięło? [30.05]

Niektórzy uważają, że Dzień Bez Stanika wymyślony został przez panów, którzy chętnie namawiają kobiety do świętowania. Idea porzucenia staników zapoczątkowana została jednak przez feministki już w 60. i 70. latach. Geneza tego niecodziennego święta nie jest jednak do końca znana. 

Historia biustonosza sięga czasów Starożytnej Grecji. W tym czasie kobiety, aby wygodniej im było uprawiać sport, wiązały piersi specjalnymi przepaskami. Dopiero w 1910 roku pojawił się współczesny odpowiednik biustonosza wymyślony przez Caresse Crosby. Z kolei model ze wzmocnionymi miseczkami, który miał rozdzielać piersi, zaprojektowany został kilka lat później w 1943 roku przez Jane Russel. W latach 60. i 70. do niezakładania stanika namawiały feministki. Noszenie ich jednak, ze względu na dress code w pracy, było nadal bardzo popularne.

RadioZET.pl/JW