Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień Flagi 2019: kiedy wypada i co to jest za święto? Czy jest wolne od pracy?

02.04.2019 14:54

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej co roku wypada na początku maja. Święto już coraz bliżej, przez co wiele osób zaczyna zastanawiać się dlaczego uroczystość została wprowadzona, jak się ją obchodzi i kiedy wyznaczono jej termin. Sprawdźcie co wiadomo o Dniu Flagi 2019. 

Dzień Flagi 2019: kiedy wypada i co to jest za święto? Czy jest wolne od pracy? fot. Pixabay.com

Dzień Flagi 2019: kiedy wypada? Co to jest za Święto? Czy Dzień Flagi jest wolny od pracy?  Sprawdźcie u nas najważniejsze informacje dotyczące Święta Flagi. 

>> Trzeci maja 2019: czy to święto kościelne? Czy 3 maja idziemy do pracy? [SKLEPY]

Święto Flagi 2019: kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?

Dzień Flagi jest obchodzony między świętami państwowymi, tj. Świętem Pracy, które przypada na 1 maja a Świętem Konstytucji 3 Maja. Dzień Flagi 2019 wypada w czwartek, 2 maja. Termin nie jest przypadkowy: w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie pokazywano ich w dniu zdelegalizowanego przez komunistów Święta Konstytucji 3 Maja. Święto Flagi wypada 2 maja także dlatego, że tego dnia w 1945 roku  biało-czerwoną flagę położono na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Niestety, w przeciwieństwie do 1 i 3 maja  Dzień Flagi 2 maja nie jest wolny od pracy. Warto jednak spróbować powalczyć o jeden dzień urlopu na 2 maja - dzięki temu bowiem uzyskamy 5-dniowy urlop. 

>> Pierwszy maja 2019: czy to święto kościelne? Czy 1 maja zrobimy zakupy i idziemy do pracy?

Święto Flagi 2018: co to jest za święto i jak się je obchodzi w Polsce?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które zostało wprowadzone 20 lutego 2004 roku. 2 maja są organizowane manifestacje patriotyczne, akcje, pikniki i koncerty, których głównym tematem jest polska flaga narodowa.

Do tego, od kilku lat rządzący kultywują tradycję noszenia kokardki w barwach narodowych. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo w tym dniu wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.

Co ciekawe, w Dzień Flagi 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

>> Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ]

RadioZET.pl/PZ

Oceń