Zamknij

Dzień Flagi 2019: kiedy wypada i co to jest za święto? Czy jest wolne od pracy?

Paweł Żurek
02.04.2019 14:54
Dzień Flagi 2019: kiedy wypada i co to jest za święto? Czy jest wolne od pracy?
fot. Pixabay.com

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej co roku wypada na początku maja. Święto już coraz bliżej, przez co wiele osób zaczyna zastanawiać się dlaczego uroczystość została wprowadzona, jak się ją obchodzi i kiedy wyznaczono jej termin. Sprawdźcie co wiadomo o Dniu Flagi 2019. 

Dzień Flagi 2019: kiedy wypada? Co to jest za Święto? Czy Dzień Flagi jest wolny od pracy?  Sprawdźcie u nas najważniejsze informacje dotyczące Święta Flagi. 

>> Trzeci maja 2019: czy to święto kościelne? Czy 3 maja idziemy do pracy? [SKLEPY]

Święto Flagi 2019: kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?

Dzień Flagi jest obchodzony między świętami państwowymi, tj. Świętem Pracy, które przypada na 1 maja a Świętem Konstytucji 3 Maja. Dzień Flagi 2019 wypada w czwartek, 2 maja. Termin nie jest przypadkowy: w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie pokazywano ich w dniu zdelegalizowanego przez komunistów Święta Konstytucji 3 Maja. Święto Flagi wypada 2 maja także dlatego, że tego dnia w 1945 roku  biało-czerwoną flagę położono na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie.

Niestety, w przeciwieństwie do 1 i 3 maja  Dzień Flagi 2 maja nie jest wolny od pracy. Warto jednak spróbować powalczyć o jeden dzień urlopu na 2 maja - dzięki temu bowiem uzyskamy 5-dniowy urlop. 

>> Pierwszy maja 2019: czy to święto kościelne? Czy 1 maja zrobimy zakupy i idziemy do pracy?

Święto Flagi 2018: co to jest za święto i jak się je obchodzi w Polsce?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które zostało wprowadzone 20 lutego 2004 roku. 2 maja są organizowane manifestacje patriotyczne, akcje, pikniki i koncerty, których głównym tematem jest polska flaga narodowa.

Do tego, od kilku lat rządzący kultywują tradycję noszenia kokardki w barwach narodowych. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo w tym dniu wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.

Co ciekawe, w Dzień Flagi 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzą także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

>> Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ]

RadioZET.pl/PZ