Zamknij

Dzień Flagi 2021 - 2 maja: co to za święto, kiedy i jak obchodzone jest w Polsce?

30.04.2021 15:12
Dzień Flagi 2021 - 2 maja: co to za święto, kiedy i jak obchodzone jest w Polsce?
fot. SHUTTERTSOCK

Dzień Flagi w 2021 roku wypadnie tradycyjnie 2 maja. Choć święto to wprowadzone zostało do kalendarza już kilkanaście lat temu, to jednak nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co to za święto Dzień Flagi i jak jest obchodzony w Polsce 2 maja. Szczegóły na ten temat można znaleźć poniżej.

2 maja 2021 - Dzień Flagi: co to za święto? Kiedy jest i kiedy powstało? Skąd się wzięło? Jak obchodzone jest w Polsce? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Dniu Flagi 2 maja.

2 maja 2021 - Dzień Flagi: kiedy i co to za święto?

Data Dnia Flagi jest stała, dlatego święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, czyli 2 maja. W 2021 Dzień Flagi wypadnie w niedzielę. Nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Majówka 2021 - kiedy wypada wolne w długi weekend majowy i kiedy wziąć urlop? [DATA, DNI WOLNE]

Data 2 maja na święto Dnia Flagi nie została jednak wybrana przypadkowo. Pierwszym powodem było to, że w czasach PRL-u w tym dniu zdejmowano flagi państwowe po 1 maja, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem było założenie 2 maja 1945 roku biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie przez polskich żołnierzy zdobywających stolicę hitlerowskich Niemiec.

Dzień Flagi - jak obchodzony jest 2 maja w Polsce? [CIEKAWOSTKI]

Dzień Flagi, inaczej Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to polskie święto, które wprowadzone zostało na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. 2 maja organizowane są różnego rodzaju akcje oraz manifestacje patriotyczne. Jedna z największych akcji, która miała miejsce w Dzień Flagi, odbyła się w Bytomiu w 2009. Ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i uniesionych w jednakowym czasie parasolek. 

Obecnie popularne stało się noszenie w Dniu Flagi kokardy narodowej. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński, a kontynuowany był zarówno przez Bronisława Komorowskiego, jak i Andrzeja Dudę. Dodatkowo 2 maja wielu Polaków wywiesza w swoich domach polską flagę.

Co ciekawe, w Święto Flagi 2 maja obchodzone jest także święto jakim jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Oprócz Polski, święto własnej flagi mają także inne kraje, m.in. Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Finlandia, Ukraina, Litwa czy Chiny.

RadioZET.pl