Zamknij

Dzień Matki 2019 - kiedy w Polsce i innych krajach obchodzimy święto mam? [DATA]

Paweł Żurek
24.05.2019 11:48
Dzień Matki 2019 w Polsce - kiedy w Polsce i innych krajach obchodzimy święto mam
fot. pixabay.com

Dzień Matki 2019 w innym dniu jest obchodzony w Polsce, a w innym w krajach na całym świecie. Jedno pozostaje wspólne - tego dnia wszystkie mamy będą obchodzić swoje święto, a dzieci złożą im życzenia, a także obdarują je kwiatami, słodyczami i własnoręcznie zrobionymi laurkami. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada Dzień Matki 2019 w Polsce i innych krajach na świecie, a także jaka jest historia święta w Polsce.

Dzień Matki 2019 - kiedy obchodzimy w Polsce i na świecie święto wszystkich mam? Sprawdzamy datę Dnia Matki w Polsce i innych krajach, a także historię święta i kiedy obchodzi się Dzień Matki w innych krajach.

>> Dzień Matki 2019: ŻYCZENIA śmieszne, krótkie i poważne [WIERSZYKI, SMSY] <<

Kiedy jest Dzień Matki 2019? [DATA W POLSCE]

Data obchodów Dnia Matki w wielu krajach na całym świecie jest ruchoma, czyli zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce Dzień Matki zawsze wypada 26 maja. W 2019 roku będzie to niedziela.

Dzień Matki - ŻYCZENIA: najpiękniejsze wierszyki i ładne życzenia na Dzień Matki

Dzień Matki 2019: kiedy jest obchodzony za granicą? 

W Norwegii Dzień Matki jest obchodzony w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Za granicą, często święto Dnia Matki jest połączone z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.

Dzień Matki - PREZENT: co podarować mamie z okazji jej święta? [GALERIA]

Dzień Matki w Polsce i na świecie - historia święta

Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku. W Polsce pierwszy raz taka uroczystość została wpisana w kalendarz w 1914 roku, zaś w wielu miejscach za granicą stało się to dopiero po II wojnie światowej. Korzenie tego święta sięgają jednak czasów antycznych.

Początki Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Dzień Ojca 2019 - kiedy jest w Polsce i na świecie i skąd się wywodzi?

Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach zapoczątkowany został najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. 

Obchody Dnia Matki w Polsce polegają zazwyczaj na obdarowywaniu matek kwiatami, czekoladkami, laurkami oraz innymi upominkami. Tego dnia bardzo często w przedszkolach i szkołach odbywają się uroczyste akademie poświęcone mamom.

» Życzenia na Dzień Ojca: śmieszne, rymowane wierszyki i życzenia SMS

RadioZET.pl/PZ