Dzień Mężczyzn 2018: kiedy jest i co to za święto?

05.03.2018 14:19

Dzień Mężczyzn 2018 już niebawem! Co to za święto i kiedy dokładnie wypada? Odpowiadamy na jedne z najpopularniejszych pytań internautów.

Dzień Mężczyzn 2018 już niebawem! fot. PIXABAY

Dzień Mężczyzn 2018, w przeciwieństwie do Dnia Kobiet, nie jest jeszcze tak rozpowszechnionym świętem. Data ta jednak cały czas zyskuje na popularności. Kiedy zatem będą świętować panowie?

Dzień Mężczyzn 2018: kiedy wypada?

Dzień Mężczyzn 2018 w Polsce wypada zaledwie dwa dni po święcie pań, mianowicie 10 marca. Termin ten nie jest jednak przypadkowy. W tym dniu w polskim Kościele katolickim nieoficjalnie obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku.

Dzień Mężczyzn w kwietniu? Co ciekawe, inna proponowana data dnia panów to 4 kwietnia. W przeciwieństwie do 10 marca, termin ten nie jest związany z Kościołem Katolickim. W tym czasie, w niektórych szkołach w okresie PRL, urządzano z tej okazji specjalne imprezy.

Dzień Mężczyzn na świecie

Dzień Mężczyzn jest stosunkowo młodym świętem, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana dopiero w 1999 roku w Tobago i Trynidadzie przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Co ciekawe, Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów (Australia, Chińska Republika Ludowa, Ghana, Holandia, Indie, Irlandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Republika Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).

Co więcej, niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn jeszcze w innym terminie. Przykładowo Brazylia świętuje 15 lipca, Norwegia 9 września, a 23 lutego Białoruś oraz Rosja.

Dzień Kobiet wypada dwa dni wcześniej niż święto panów. Sprawdź 5 pomysłów na wyjątkowy prezent dla ukochanej!

» Dzień Kobiet 2018: prezenty dla dziewczyny, mamy siostry

RadioZET.pl/JW

Oceń