Zamknij

Dzień Mężczyzn 2018: kiedy jest obchodzony i co to za święto? [DATA]

Redakcja
05.09.2018 15:41
Dzień Mężczyzn 2018: kiedy jest obchodzony i co to za święto? [DATA]
fot. PIXABAY

Dzień Mężczyzn 2018 przypada w marcu. W tym terminie kobiety obdarowują swoich ukochanych, ojców czy kolegów większymi i mniejszymi prezentami. Kiedy dokładnie obchodzi się Dzień Mężczyzny w Polsce, a kiedy za granicą? Przedstawiamy datę i sprawdzamy genezę tego święta.

Dzień Mężczyzny 2018, w przeciwieństwie do Dnia Kobiet, nie jest jeszcze tak rozpowszechnionym świętem. Data ta jednak cały czas zyskuje na popularności. Kiedy będą świętować panowie?

Dzień Mężczyzn 2018: kiedy wypada święto panów? [DATA]

Dzień Mężczyzny 2018 w Polsce wypada zaledwie dwa dni po święcie pań, mianowicie 10 marca. Termin ten nie jest jednak przypadkowy. W tym dniu w polskim Kościele katolickim nieoficjalnie obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku.

Dzień Mężczyzn w kwietniu? Co ciekawe, inna proponowana data dnia panów to 4 kwietnia. W przeciwieństwie do 10 marca termin ten nie jest związany z Kościołem Katolickim. W tym czasie, w niektórych szkołach w okresie PRL, urządzano z tej okazji specjalne imprezy.

Dzień Mężczyzny 2018 na świecie

Dzień Mężczyzn jest stosunkowo młodym świętem, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana dopiero w 1999 roku w Tobago i Trynidadzie przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów (Australia, Chińska Republika Ludowa, Ghana, Holandia, Indie, Irlandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Republika Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielka Brytania, Włochy).

Co więcej, niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn jeszcze w innym terminie. Przykładowo Brazylia świętuje 15 lipca, Norwegia 9 września, a 23 lutego Białoruś oraz Rosja.

To również może cię zainteresować:

RadioZET.pl/JW