Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień Mężczyzn 2019 - kiedy wypada, co to za święto i jaka jest historia? [DATA]

08.03.2019 13:49

Dzień Mężczyzn nie jest tak znanym świętem, jak Dzień Kobiet, jednak z roku na rok zyskuje na popularności. Zwyczajowo w tym dniu to panie obdarowują swoich wybranków i nie tylko mniejszym lub większym upominkiem. Kiedy jest Dzień Mężczyzn w Polsce 2019, a kiedy za granicą? Daty oraz szczegółowe informacje o historii święta panów można znaleźć poniżej.

Dzień Mężczyzn 2019 - kiedy wypada, co to za święto i jaka jest historia? [DATA] fot. PIXABAY

Dzień Mężczyzny 2019 - kiedy świętują panowie? Co to za święto? Jaka jest jego historia? Jak się je obchodzi w Polsce, a jak na świecie? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy szczegółowe informacje o Dniu Mężczyzny.

Dzień Mężczyzn 2019 - kiedy wypada święto panów? [DATA]

Choć data Dnia Mężczyzny jest stała i zawsze wypada w tym samym terminie, to co roku wiele pań poszukuje informacji na temat tego, kiedy Dzień Mężczyzn. W 2019, jak i w poprzednich latach, święto to przypada dokładnie dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W tym roku będzie to niedziela.

» Dzień Mężczyzn i Dzień Chłopaka - kiedy są i czy to to samo święto? «

Data Dnia Mężczyzny w Polsce 2019 nie jest jednak przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku. Wiele osób zapewne słyszało także o Dniu Mężczyzn w kwietniu. 4 kwietnia to inna proponowana data tego święta, jednak nie jest ona tak rozpowszechniona, jak wspomniany wyżej 10 marca. W kwietniu w niektórych szkołach w okresie PRL urządzano z tej okazji specjalne imprezy.

Dzień Mężczyzn - ŻYCZENIA: śmieszne, ładne i poważne wierszyki na Dzień Mężczyzny

Dzień Mężczyzny - co to za święto i jaka jest jego historia?

Dzień Mężczyzn to stosunkowo młode święto, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobagu przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyrektorka programu "Kobiety i Kultura Pokoju" Ingeborg Breines, przemawiając w imieniu UNESCO stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci. 

Życzenia na Dzień Mężczyzny - oryginalne i nietypowe wierszyki na Dzień Mężczyzn

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest oficjalnie 19 listopada przez państwa, które przyjęły zaproszenie do obchodów, tj. Australia, Chińska Republika Ludowa, Ghana, Holandia, Indie, Irlandia, Jamajka, Kanada, Malta, Mołdawia, Republika Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Co więcej, niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn jeszcze w innym terminie. Przykładowo Brazylia świętuje 15 lipca, Norwegia 9 września, a 23 lutego Białoruś oraz Rosja. Z kolei Dzień Mężczyzn w Polsce - jak już wspominaliśmy powyżej - wypada 10 marca.

RadioZET.pl/JW

Oceń