Zamknij

Dzień Nauczyciela 2019 - kiedy Dzień Edukacji Narodowej i jaka jest historia święta?

Jolanta Waligóra
11.10.2019 13:04
Dzień Nauczyciela 2019 - kiedy Dzień Edukacji Narodowej i jaka jest historia święta?
fot. SHUTTERSTOCK

Dzień Nauczyciela, inaczej Dzień Edukacji Narodowej, tradycyjnie przypadnie w pierwszej połowie października 2019 roku. Choć wiele osób, a szczególnie uczniów doskonale zna to święto, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, skąd się wzięło i jaka jest jego historia. Sprawdzamy, kiedy Dzień Nauczyciela w 2019 i jak się go obchodzi w Polsce.

Dzień Nauczyciela - kiedy jest w 2019 roku? Jaka jest historia święta? Jak się Dzień Edukacji Narodowej obchodzi w Polsce, a jak za granicą? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o Dniu Nauczyciela.

Kiedy Dzień Nauczyciela 2019? [DATA]

Mimo że data Dnia Edukacji Narodowej jest stała i święto to rokrocznie przypada w tym samym terminie, to zawsze na przełomie września i października wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, kiedy Dzień Nauczyciela. W 2019 roku, jak i w poprzednich latach, święto to przypada dokładnie 14 października. Tym razem będzie to poniedziałek. 

Dzień Nauczyciela upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Dzień Nauczyciela 2019 - czy jest dniem wolnym, czy 14 października trzeba iść do szkoły?

Co ciekawe, Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest rokrocznie 5 października pod patronatem UNESCO. Dzień ten proklamowany został w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela".

Dzień Nauczyciela - jaka jest historia święta i jak się obchodzi w Polsce?

Historia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy też odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października.

Życzenia na Dzień Nauczyciela - poważne, śmieszne, od rady rodziców, od przedszkolaków

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, inaczej Dnia Nauczyciela w szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Ponadto z tej okazji Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze

Dzień Nauczyciela - co co roku budzi wątpliwości - nie jest dniem wolnym od szkoły. 

RadioZET.pl/JW