Zamknij

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - co to za święto i jaka jest jego historia? [DATA 2020]

Jolanta Waligóra
26.02.2020 13:27
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - co to za święto i jaka jest jego historia? [DATA 2020]
fot. PIXABAY

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które co roku obchodzone jest na początku marca. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Kiedy wypada i jaka jest historia tego święta? Szczegółowe informacje o dacie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i nie tylko, można znaleźć poniżej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 - DATA: kiedy wypada? Co to za święto? Dlaczego je obchodzimy? Jaka jest jego historia? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy datę Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i co to za święto.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - co to za święto i jaka jest jego historia?

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest polskim świętem państwowym, które obchodzone jest w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Choć prawie wszyscy przynajmniej raz słyszeli o tym święcie, to co roku pojawia się wiele pytań na temat tego, co to za święto Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Historia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych związana jest z uchwałą podjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2001 roku, kiedy to uznano "zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski". W ten sposób chciano oddać hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji "Wolność i Niezawisłość".

Osiem lat później organizacje kombatanckie zwróciły się o ustalenie 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia. Dopiero w 2010 roku inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął prezydent Lech Kaczyński. Proces legislacyjny zakończył się rok później, kiedy to prezydent Bronisław Komorowski podpisał odpowiednią ustawę, która wkrótce została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Tym samym Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się świętem państwowym.

Dlaczego 1 marca 2020 wiszą flagi? Jakie święto wypada w niedzielę 1.03?

Warto także wspomnieć, że co roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych budzi spore kontrowersje. Wielu Polaków sprzeciwia się m.in. ukazywaniem Zygmunta Szendzielarza "Łopuszanka" jako bohatera, gdyż jego oddziały zostały oskarżone o mordowanie Litwinów. Z kolei Józefa Kurasia "Ognia" i jego oddział oskarża się o mordy na Żydach oraz zbrodnie i grabieże dokonywane na słowackiej ludności. Innym "żołnierzem wyklętym", który budzi liczne kontrowersje, jest Rajmund "Rajs" Bury. Prokuratorzy IPN uznali, że jego działania nosiły znamiona ludobójstwa.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 - DATA: kiedy wypada to święto?

Choć data Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest stała, to co roku pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2020, jak i w poprzednich latach, święto to przypadnie 1 marca. Tym razem będzie to niedziela. Co warto podkreślić, dzień ten nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Data Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie została jednak wybrana przypadkowo. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją".

Co roku 1 marca, a nawet i kilka dni później, w wielu miastach w Polsce odbywają się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

RadioZET.pl/wiadomosci.gazeta.pl/JW