Dzień Świętego Patryka 2019 - kiedy wypada i jak się go obchodzi? [ZWYCZAJE]

14.03.2019 14:06

Kiedy Dzień Świętego Patryka 2019? Tradycyjnie święto to wypadnie w marcu. Choć jest to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie - także w Polsce. Jakie zwyczaje się wiążą z Dniem Świętego Patryka i jak się go obchodzi? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Dzień Świętego Patryka 2019 - kiedy wypada i jak się go obchodzi? [ZWYCZAJE] fot. PIXABAY

Dzień św. Patryka 2019: DATA - kiedy wypada? Jak święto obchodzone jest w Polsce? Jakie zwyczaje związane są z tym dniem? Kim był święty Patryk, na którego cześć świętuje Irlandia? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i sprawdzamy szczegółowe informacje o Dniu Świętego Patryka.

Kiedy Dzień Świętego Patryka 2019? DATA

Choć data Dnia św. Patryka jest stała i co roku święto to wypada w tym samym dniu, to zawsze wraz z początkiem marca pojawia się wiele pytań na temat tego, kiedy Dzień św. Patryka. W 2019, jak i w poprzednich latach święto to wypadnie 17 marca. Tym razem będzie to niedziela. 

Życzenia imieninowe dla Patryka - śmieszne i poważne wierszyki na imieniny Patryka [17.03]

Data ta nie została jednak wybrana przypadkowo. To własnie 17 marca zmarł święty Patryk, patron Irlandii. Dlatego właśnie tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Dzień św. Patryka - zwyczaje i obchody święta

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne, dlatego właśnie tam najhuczniej się je świętuje. Nieodłączną tradycją jest noszenie w tym dniu ubrań w kolorze zielonym. Barwa ta jest narodowym kolorem Irlandii - nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizuje koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. To właśnie trójlistna koniczyna (shamrock) jest jednym z najważniejszych symboli Dnia Świętego Patryka. Według legendy św. Patryk użył jej, by pokazać niewiernym czym jest Trójca Święta.

Poza zielenią i koniczynką, jednym ze zwyczajów w Dniu św. Patryka, jest picie whiskey. Zgodnie z tradycją każdy Irlandczyk powinien skosztować szklaneczkę, określaną mianem "dzbana Patryka". Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiąże się z tym legendą o karczmarce, która nie napełniała do pełna szklanic. Święty Patryk, widząc to, nastraszył ją, że jeśli nie będzie lała pełnej miarki trunku, to w jej karczmie pojawią się potwory.

Choć 17 marca to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie - także w Polsce. Obchody Dnia Świętego Patryka w naszym kraju polegają przede wszystkim na spotkaniach i zabawach w pubach. Serwowane jest zielone piwo, w klubach odbywają się imprezy z irlandzką muzyką. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój.

Zagłosuj

Będziesz obchodził Dzień Świętego Patryka?

Święty Patryk - kim był patron Irlandii?

Święty Patryk, patron Irlandii, był irlandzkim biskupem, który urodził się pod koniec IV wieku (jak podają źródła około 385 roku) najprawdopodobniej na ziemiach dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich. Jako 16-latek został uprowadzony do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika. Po kilku latach udało mu się uciec na kontynent. Wtedy też podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu. Jak głosi jedna z legend, Patryk usłyszał głos, który kazał mu powrót do Irlandii i szerzenie nauk Chrystusa. Udał się na ziemię środkowej, północnej i zachodniej części kraju, gdzie zakładał klasztory i kościoły. Choć nie jest znana dokładna data śmierci Patryka, historycy są zdania, że było to 17 marca 461 roku.

RadioZET.pl/JW

Oceń